Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Brody

1…2…3! Czas zacząć dbać o użytki zielone!

Pogoda w większości kraju pozwala nam w końcu pomyśleć o tym, że czas ruszyć i zadbać o dobrą kondycję traw, czy to na trwałych UZ czy na gruntach ornych i wykonać wiosenny podsiew lub założyć użytek od nowa.

Bardzo obfite opady w zeszłym roku spowodowały intensywny przyrost traw na użytkach zielonych, natomiast nie należy zapominać, że nadmiar wody też ma swoje minusy. Po pierwsze wypłukiwanie NPK i mikropierwiastków z podłoża, tak więc teraz czas uzupełnić braki! Tylko pamiętaj – nie samym azotem żyje trawa, dołóż do tego siarki (wyższe białko w sianokiszonce), ale także fosfor (budowa systemu korzeniowego) i potas (gospodarka wodna)!!! Po drugie, częściowe wymoknięcia i przegnicie traw na terenach położonych w pobliżu rzek, czy słabo zmeliorowanych gruntach. Po trzecie nadmiar chwastów w miejscach, gdzie traw już nie ma z powodu okresowego nadmiaru wody – zniszcz chwasty środkiem przeznaczonym na użytki zielone – Fernando Forte i w późniejszym czasie podsiej jedną z naszych mieszanek, jak np. BG-2 Milkway Tetra lub BG-4 Milkway Universal.

W Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Brodach dopiero od kilku dni mamy dość wysoką temperaturę (15-20⁰C), tak więc trawy na podsiewanej wcześniej kwaterze „Helena” i na zasiewanym od nowa użytku powoli ruszają. Widać wyraźnie młode trawy na tle tych starszych, ponieważ odznaczają się większym wigorem i przyrostem zielonej masy. Co istotne, kwatera ta znacznie chętniej wybierana była przez stado bydła mięsnego, niż pozostałe, chociażby ze względu na smakowitość życic (wyższa zawartość cukrów).

Z kolei na użytku zasianym „od nowa” mieszanką BG-4 Milkway Universal, widać jak trawa budzi się po zimie do życia. Teraz trzeba zadbać tylko o odpowiednie nawożenie i liczyć na dobrą pogodę 😉

Galeria zdjęć

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!