Gospodarstwo Brzysko-Rol

Gospodarstwo Brzysko-Rol

Informacje podstawowe

Początek akcji: 9 grudnia 2022

Planowany koniec: 31 grudnia 2024

Opis gospodarstwa

Brzysko-Rol gospodaruje na 1000 ha, dominujące uprawy to pszenica (200 ha), rzepak (100 ha) oraz buraki cukrowe (ok. 100 ha). Pozostałą część powierzchni stanowią użytki zielone trwałe (160 ha) i lucerna (ok. 70 ha) z przeznaczeniem na paszę oraz kukurydza (370 ha) na kiszonkę. Taka struktura upraw jest związana z profilem działalności gospodarstwa skoncentrowanego na produkcji mleka. „Próbowaliśmy siać trawy na gruntach ornych, ale z reguły wychodził tylko pierwszy pokos, na następne nie pozwalały suche wiosny w naszym regionie,” – mówi Jerzy Strzelecki, prezes gospodarstwa Brzysko-Rol. – „Całość kukurydzy jest zbierana na paszę. Gdyby nie suche lata, wystarczyłoby nam 250 ha kukurydzy, ale susza sprawiła, że wszystko kosimy na kiszonkę.” Całość upraw jest przeznaczana na potrzeby produkcji mleka. Od pasz, po ściółkę do wyścielenia obór ściołowych. Gleby reprezentują przede wszystkim klasy średnie III i IV, niewiele jest gleb słabszych klasy V i VI.

Brzysko-Rol specjalizuje się wyłącznie w hodowli krów mlecznych rasy HF. Stado krów mlecznych liczy 800 sztuk, a całe pogłowie to blisko 2000 zwierząt. Łączna wydajność laktacyjna wynosi 10, 11 tysięcy litrów. „Zwiększenie wydajności jest w dzisiejszych czasach drogie, a pułap jaki osiągnęliśmy jest obecnie optymalny dla naszego gospodarstwa,” – ocenia Jerzy Strzelecki.

Partnerem maszynowym Brzysko-Rol jest CLAAS. W gospodarstwie korzysta się niemal wyłącznie z maszyn tej firmy. Ze względu na specyfikę gospodarstwa kluczowe są maszyny zielonkowe i sieczkarnia do kukurydzy, a także dwa kombajny z serii Lexion i ciągniki. Technologia zbioru na użytkach zielonych bazuje na przyczepach wielozadaniowych CLAAS Cargos z 40 nożami i aplikatorami przeznaczonymi do dozowania środków zakiszających. Gospodarstwo sieje kukurydzę Pioneer i do jej zakiszania stosuje inokulanty tej marki. W uprawie wykorzystuje się także innowacyjne produkty biologiczne, przechwytujące azot atmosferyczny, takie jak Utrisha N od Corteva Agriscience.

Gospodarstwo Brzysko-Rol działa od 2002 roku, ale nawiązuje do tradycji regionu. Przed wojną znajdowała się tu m.in. hodowla bydła holenderskiego i serowarnia. Siedziba spółki mieści się w częściowo odrestaurowanym zespole dworskim pochodzącym z przełomu XVIII i XIX wieku i obejmującym późnoklasycystyczny parterowy dwór i park. Warto podkreślić, że Brzysko-Rol angażuje się we wsparcie dla społeczności lokalnych m.in. spółka przekazała działkę pod budowę remizy strażackiej i świetlicy wiejskiej oraz jest sponsorem klubu piłkarskiego Brzysko-Rol Brzyskorzystewko.

Podjęte działania

Uczestnicy programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!