Informacje podstawowe
- Początek akcji: 01 stycznia 2019
- Planowany koniec: 30 czerwca 2021
Gospodarstwo Państwa Grażyny i Daniela Schmidtko położone jest w południowo zachodniej częsci Polski w miejscowości Kędzierzyn Koźle. Właściciele przejęli gospodarstwo po rodzicach ponad 20 lat temu, od tamtego czasu gospodarstwo zmieniło się nie do poznania. W tej chwili specjalizuje się wyłącznie w produkcji mleka, jest to jedno z większych gospodarstw indywidualnych w okolic.
W gospodarstwie utrzymywanych jest 120 krów dojnych. Wszystkie jałóweczki są pozostawiane do dlaczego chowu natomiast byczki sprzedawane na opas. W roku 2018 właściciele powiększyli oborę dobudowując porodówkę, oraz powiększając halę udojową. Modernizacja obory miała na celu zwiększenie komfortu pracy oraz poprawę dobrostanu zwierząt.
Pani Grażyna i Pan Daniel mają trójkę dzieci z której najbardziej czynny udział bierze siedemnastoletnia Laurencja, która utrzymuje kilka szuka opasów w gospodarstwie.
W strukturze zasiewów dominuje kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę , Jako międzyplon jest stosowania mieszanka poplonowa BG 13 Milkway Poplon, oraz żyto na kiszonkę.
Lucerna na kiszonkę, oraz zboża które są wykorzystane do skarmiania w postaci mieszanek treściwych wraz z dodatkami firmy De Heus
Pierwsze tygodnie czerwca to dla Gospodarstwa Schmidtko dobry czas. Podpytywaliśmy ostatnio, co słychać u sympatycznych gospodarzy z Kędzierzyna Koźla.
Oby tak dalej!
Sezon 2018 nie był łaskawy z powodu dużych deficytów wody dla użytków zielonych również w gospdarstwie Pani Grażyny i Pana Daniela. Łąki nie plonowały zgodnie z oczekiwaniami.
Dlatego też nasi hodowcy zdecydowali się na wykonanie jesiennego podsiewu traw. Zabieg wykonano na trwałym użytku zielonym przy użyciu specjalistycznego siewnika firmy APV, z wykorzystaniem mieszanki dedykowanej na podsiew jesienny - BG 7 Milkway Water. Mieszanka ta jest oparta w głównej mierze na kostrzewie trzcinowej miękkolistnej, należącej do traw o bardzo głębokim systemie korzeniowym.
Aby uzupełnić braki sianokiszonki, gospodarze zdecydowali się na zasiew mieszanki BG-13 Milkway Poplon, w której skład wchodzą: życica wielokwiatowa, wyka ozima oraz koniczyna inkarnatka. Mieszanka ta była zasiana po zbiorze rzepaku. Jesienią wykonano pokos pielęgnacyjny.
Wiosna roku 2019 okazała się rownież bardzo uboga w wodę. Dlatego też pierwszy pokos na trwałych użytkach zielonych był przesunięty o około 2 tygodnie. Jednak mimo zaistniałej sytuacji, mieszanka BG-13 Milkway poplon poradziła sobie znakomicie.
Mieszanka została skoszona 4 maja, po przesuszeniu uzyskano bardzo wartościowy materiał wykorzystywany w żywieniu bydła. Nasi hodowcy pozostawili mieszankę na stanowisku do wykorzystywania cały sezon. Życica wielokwiatowa zawarta w mieszance bardzo dobrze zareagowała na majowe opady deszczu, dzięki którym szybko odbiła i po trzech tygodniach od pierwszego pokosu, Państwo Schmidtko będą zbierać kolejny pokos.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.
Zarejestruj się, aby zgłosić swoje gospodarstwo i móc przeglądać treści na naszym serwisie.
Załóż konto za darmo