Gospodarstwo Państwa Grażyny i Daniela Schmidtko

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 01 styczeń 2019
 • Planowany koniec: 30 czerwiec 2020

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Gospodarstwo Państwa Grażyny i Daniela Schmidtko położone jest w południowo zachodniej częsci Polski w miejscowości Kędzierzyn Koźle.  Właściciele przejęli gospodarstwo po rodzicach ponad 20 lat temu, od tamtego czasu gospodarstwo zmieniło się nie do poznania. W tej chwili specjalizuje się wyłącznie w produkcji mleka, jest to jedno z większych gospodarstw indywidualnych w okolic.

W gospodarstwie utrzymywanych jest 120 krów dojnych. Wszystkie jałóweczki są pozostawiane do dlaczego chowu natomiast byczki sprzedawane na opas. W roku 2018 właściciele powiększyli oborę dobudowując porodówkę, oraz powiększając halę udojową. Modernizacja obory miała na celu zwiększenie komfortu pracy oraz poprawę dobrostanu zwierząt.

Pani Grażyna i Pan Daniel mają trójkę dzieci z której najbardziej czynny udział bierze siedemnastoletnia Laurencja, która utrzymuje kilka szuka opasów w gospodarstwie.

W strukturze zasiewów dominuje kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę , Jako międzyplon jest stosowania mieszanka poplonowa BG 13 Milkway Poplon, oraz żyto na kiszonkę.

Lucerna na kiszonkę, oraz zboża które są wykorzystane do skarmiania w postaci mieszanek treściwych wraz z dodatkami firmy De Heus

Podjęte działania

Nowy wpis

Podsiew

Sezon 2018 nie był łaskawy z powodu dużych deficytów wody dla użytków zielonych  również w gospdarstwie Pani Grażyny i Pana Daniela. Łąki nie plonowały zgodnie z oczekiwaniami.

Dlatego też nasi hodowcy zdecydowali się na wykonanie jesiennego podsiewu traw. Zabieg wykonano na trwałym użytku zielonym przy użyciu specjalistycznego siewnika firmy APV, z wykorzystaniem mieszanki dedykowanej na podsiew jesienny - BG 7 Milkway Water. Mieszanka ta jest oparta w głównej mierze na kostrzewie trzcinowej miękkolistnej, należącej do traw o bardzo głębokim systemie korzeniowym.

Aby uzupełnić braki sianokiszonki, gospodarze zdecydowali się na zasiew mieszanki  BG-13 Milkway Poplon, w której skład wchodzą: życica wielokwiatowa, wyka ozima oraz koniczyna inkarnatka. Mieszanka ta była zasiana po zbiorze rzepaku. Jesienią wykonano pokos pielęgnacyjny.

Wiosna roku 2019 okazała się rownież bardzo uboga w wodę.  Dlatego też pierwszy pokos na trwałych użytkach zielonych był przesunięty o około 2 tygodnie. Jednak mimo zaistniałej sytuacji,  mieszanka BG-13 Milkway poplon poradziła sobie znakomicie.

Mieszanka została skoszona 4 maja, po przesuszeniu uzyskano bardzo wartościowy materiał wykorzystywany w żywieniu bydła. Nasi hodowcy pozostawili mieszankę na stanowisku do wykorzystywania cały sezon. Życica wielokwiatowa zawarta w mieszance bardzo dobrze zareagowała na majowe opady deszczu, dzięki którym szybko odbiła i po trzech tygodniach od pierwszego pokosu, Państwo Schmidtko będą zbierać kolejny pokos.

Przed drugim pokosem.jpg

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  Agriculture Division of DowDuPont
  ul. Domaniewska 50A
  02-672 Warszawa
 • www.corteva.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj dłużej, zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodrastwie już dziś! Dołącz do programu