ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY PAWŁOWICE

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 12 czerwiec 2018
 • Planowany koniec: 30 czerwiec 2020

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Główna siedziba Zakładu Doświadczalnego mieści się w Pawłowicach. Działalność zakładu możliwa jest dzięki posiadaniu nowoczesnych obór dla krów mlecznych i młodzieży wyposażonych w systemy i urządzenia umożliwiające pełne zarządzania stadem. Istniejąca baza doświadczalna a także uzyskiwane wyniki produkcyjno-hodowlane, nagrody za prezentowane na wystawach zwierzęta oraz wysoka jakość sprzedawanego materiału hodowlanego są podstawą renomy Zakładu Doświadczalnego IZ w Pawłowicach. Produkcja roślinna opiera się na kukurydzy, zbożach, rzepaku, ale również produkcji sianokiszonki z użytków zielonych. Część traw zbierana jest z trwałych użytków, pozostałe siane są na gruntach ornych.

Podjęte działania

Nie dajemy się, mimo suszy 2018 - podsiew czas zacząć!.jpg

Podsiew

Lato 2018 roku, które zaczęło się początkiem maja, ponieważ temperatura już wtedy sięgała blisko 30 stopni C, dało się we znaki wszystkim. Doskonale widać to było na użytkach zielonych, jak brak deszczu spowodował uszczuplenie bazy paszowej i niski przyrost masy zielonej w ciągu całego roku. Dlatego podjeliśmy się renowacji użytku zielonego poprzez posiew, minimalizując koszty samej uprawy. Do tego użyliśmy 15kg mieszanki BG-2 Milkway Tetra oraz 15kg mieszanki BG-8 Milkway Structo na hektar. Dodanie mieszanki z kupkówką było konieczne z uwagi na piaszczyste podłoże, na którym przeprowadzany był podsiew.

Częściowa likwidacja chwastów po oprysku Fernando Forte - sierpień 2018.jpg

Oprysk

Zanim jednak użyliśmy siewnika APV postanowiliśmy pozbyć się tego co niepotrzebne, czyli chwastów. Do tego użyliśmy selektywnego środka jakim jest Fernando Forte w dawce 2l/ha. Wcześniej tego typu zabiegi nie były przeprowadzane, dlatego chwasty dość silnie dominowały ruń, a wylewana wcześniej gnojowica potęgowała ten efekt. Oprysk robiony był w sierpniu, natomiast podsiew ok 6 tygodni później wcześniej wspomnianą mieszanką BG-2 oraz BG-8.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  Agriculture Division of DowDuPont
  ul. Domaniewska 50A
  02-672 Warszawa
 • www.corteva.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj dłużej, zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodrastwie już dziś! Dołącz do programu