Kiedy rolnicy sieją trawy i lucerny?

Pełnia lata to w gospodarstwach czas wytężonych prac - zbiór kolejnych pokosów na łąkach, żniwa oraz przygotowania do jesiennych zasiewów. Jaki jest optymalny termin siewu traw pastewnych? Po żniwach czy wczesną wiosną? Sprawdziliśmy jak wygląda to w praktyce.

 

Rolnicy mówią, jak to jest w praktyce

Aby poznać opinię polskich gospodarstw o terminach siewu traw i lucerny,  w czerwcu  2019  przeprowadziliśmy badanie ankietowe na temat renowacji użytków zielonych. Rolnicy z województw mazowieckiego, podlaskiego, wielkopolskiego, opolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego odpowiedzieli na kilkanaście pytań dotyczących m.in. preferowanych terminów zasiewu, stosowanych norm wysiewu, korzyści jakie przynosi renowacja czy obserwowanych zmian i zagrożeń dla produkcji mleka w oparciu o pasze objętościowe z łąk i pastwisk.

 

Siew traw późnym latem i jesienią daje lepszy efekt

Wydawać by się mogło, że to wiosna będzie wskazywana jako idealny okres do renowacji łąk i siewu mieszanek traw pastewnych. Okazuję się jednak, że najczęściej wybieranym przez naszych ankietowanych terminem jest okres po żniwach. Jesteście zdziwieni? W co trzecim gospodarstwie regularna renowacja łąk odbywa się tylko i wyłącznie jesienią. Połowa ankietowanych w zależności od harmonogramu prac stosuje termin po żniwach zamiennie z siewem wiosennym, a tylko jedno na pięć gospodarstw przeprowadza takie zabiegi wyłącznie wiosną.

 

Jesienny siew receptą na letnią suszę

Zdecydowana większość gospodarstw w ostatnich latach stawiała na renowację łąk w okresie późnego lata lub jesieni.  Jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których rolnicy decydują się na renowację użytków zielonych w drugiej połowie roku jest obserwowana we wszystkich regionach i powtarzająca się regularnie letnia susza.

 

Lucerna – niezawodna o każdej porze roku

Wyniki naszej ankiety potwierdziły obserwowany od kilku lat wzrost zainteresowania uprawą lucerny. Kolejne gospodarstwa przekonują się o walorach paszowych tej wysokobiałkowej rośliny, powiększając stopniowo udział lucerny w powierzchni zasiewów. Dzięki postępowi hodowlanemu i nowoczesnej technologii otoczkowania (np. oferowane przez  Barenbrug nasiona lucerny Yellow Jacket), zakładanie lucernika jest dużo łatwiejsze i bardziej efektywne. Zaopatrzone w bakterie Rhizobium nasiona wysiewane są w gospodarstwach zarówno wiosną, jak i późnym latem. Dzięki wsparciu przez bakterie zawarte w otoczce, od wczesnej fazy rozwoju młode rośliny lucerny szybko się ukorzeniają i w przypadku siewu późnym latem są lepiej dostosowane do przezimowania.

 

Łąki na celowniku

Przeprowadzone przez nas ankietowe badanie pokazało, że polskie gospodarstwa z większą uwagą i zaangażowaniem podchodzą do kondycji użytków zielonych. Rosnąca świadomość na temat wartościowej paszy objętościowej z użytków zielonych i jej wpływu na jednostkowe koszty produkcji mleka jest coraz bardziej widoczna. Już wkrótce podzielimy się z Wami kolejnymi ciekawymi spostrzeżeniami i opiniami polskich gospodarstw dotyczącymi siewu traw pastewnych i lucerny.

 

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu