Hector Max® 66,5 WG – maksymalna ochrona kukurydzy na kiszonkę przed chwastami!
Zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy jest koniecznością niezależnie od jej późniejszego przeznaczenia (kiszonka, ziarno). Z uwagi na to, iż jest to roślina uprawiana w szerokich rzędach i dodatkowo charakteryzująca się na początku wolnym tempem wzrostu, należy możliwie szybko wyeliminować konkurencję chwastów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ oprócz rywalizacji o składniki pokarmowe chwasty dodatkowo konkurują z kukurydzą o wodę, co z kolei jest kluczowe zwłaszcza w suchych latach, których w ostatniej dekadzie nie brakowało.
Głównym celem przyświecającym właściwej ochronie kukurydzy jest utrzymanie niezachwaszczonej plantacji od momentu wschodów tej rośliny do czasu, kiedy osiągnie ona 8–10 liści, bowiem w tym okresie chwasty są najbardziej szkodliwe dla kukurydzy. Podstawowymi chwastami jednoliściennymi zagrażającymi kukurydzy są chwasty prosowate: chwastnica jednostronna oraz włośnice, chociaż ciągle jeszcze możemy spotkać pola kukurydzy, na których istotnym problemem jest perz właściwy. W odniesieniu do chwastów dwuliściennych najważniejsze są komosa biała i szarłat szorstki. Inne chwasty, które zazwyczaj znajdziemy w kukurydzy, to np.: chaber bławatek, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, chwasty rumianowate, przytulia czepna, rdesty.
Każdej wiosny zastanawiasz się, jakim herbicydem najlepiej ochronić kukurydzę: doglebowym czy może nalistnym? Otóż każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
Preparaty doglebowe: chronią kukurydzę przed szkodliwym oddziaływaniem chwastów od momentu wschodów rośliny uprawnej; mniej istotna jest dla nich temperatura powietrza, jednak ich efektywność jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju i wilgotności gleby; dodatkowo nie bez znaczenia dla skuteczności chwastobójczej pozostaje starannie uprawiona gleba (bez grud).
Herbicydy nalistne: możemy łatwiej dobrać herbicyd, ponieważ widzimy, jaki jest stopień zachwaszczenia i gatunki chwastów na polu; jeśli plantacji zagraża perz właściwy, wówczas mamy skuteczne narzędzie, aby wyeliminować go w zabiegu powschodowym; mniej istotna dla tych produktów jest wilgotność gleby, ale ważniejsza jest temperatura powietrza.
Interesującą propozycją chroniącą kukurydzę przed chwastami jest herbicyd Hector Max® 66,5 WG zawierający aż trzy substancje aktywne (rimsulfuron, nikosulfuron i dikambę), posiadające dwa odmienne mechanizmy działania na rośliny niepożądane. To jedyna taka kompozycja na rynku.
Dawka i zalecany termin aplikacji
Biorąc pod uwagę obserwacje z licznych doświadczeń przeprowadzonych w Polsce i w Europie, a także wyniki z pól produkcyjnych, najlepszą porą na zastosowanie preparatu Hector Max® 66,5 WG jest faza 2–6 liści kukurydzy (BBCH 12-16). Dodatkowo ważne jest, aby większość roślin perzu właściwego osiągnęła wysokość 15–20 cm, chwastnica jednostronna znajdowała się w fazie od 3 liści do końca fazy krzewienia, natomiast większość chwastów dwuliściennych znajdowała się w fazie 2–4 liści właściwych.
Produkt jest pobierany głównie poprzez liście roślin niepożądanych i szybko przemieszczany, wstrzymując ich rozwój. Następnie pojawiają się stopniowe przebarwienia, a w konsekwencji chwasty wrażliwe zamierają w ciągu 10–25 dni po wykonaniu zabiegu. Herbicyd działa najskuteczniej na młode, intensywnie rosnące chwasty. Ciepła i wilgotna pogoda przyspiesza działanie środka, chłodna i sucha może je opóźnić.
W trakcie oceny fazy rozwojowej rośliny uprawnej możemy popełnić pomyłkę, dlatego często, gdy oceniamy fazę rozwojową kukurydzy na 5–6 liści właściwych, może ona mieć w rzeczywistości już 7–8 liści.
W tej fazie kukurydzy możliwy jest jeszcze zabieg herbicydem Hector Max® 66,5 WG.
Podstawowe zalety Hectora Max® 66,5 WG:
- jeden zabieg na chwasty jedno- i dwuliścienne,
- nie ma potrzeby dodatku innych substancji aktywnych w celu poszerzenia spektrum zwalczanych chwastów,
- możliwość regulacji dawki na hektar, dzięki czemu możemy dopasować ochronę do faktycznego stanu zachwaszczenia na konkretnym polu kukurydzy,
- bezpieczeństwo dla kukurydzy od fazy 2 do 6 liści właściwych (BBCH 12-16),
- działanie głównie nalistne (preparat mało wrażliwy na niską wilgotność gleby, np. w warunkach suszy).
Rafał Kowalski Customer Technology Specialist - Corteva Agriscience