18 sierpnia 2012

5 faktów o lucernie

Coraz więcej polskich gospodarstw rolnych decyduje się na siew lucerny. Nic dziwnego. To absolutnie wyjątkowa roślina, której uprawa przynosi rolnikom szereg wymiernych korzyści.

  1. Lucerna to roślina wysokobiałkowa – liście lucerny zawierają najwięcej cennego białka

Produkcja mleka wymaga wykorzystania pasz objętościowych bogatych w białko. Lucerna to jedna z najbardziej wartościowych pod tym względem roślin. Jej liście zawierają średnio 22-25% białka. Zawartość ta jest znacznie mniejsza w kwiatostanach (około 10%), dlatego rolnicy zbierają lucernę zanim rozpocznie się faza kwitnienia.

  1. Niskie zapotrzebowanie na azot – oszczędność pieniędzy i środowiska

Wiązanie azotu atmosferycznego przez współżyjące bakterie kolonizujące system korzeniowy lucerny ogranicza jej zapotrzebowanie na dodatkowy azot w formie mineralnej. Nawożenie azotowe ograniczone jest do wiosennej dawki startowej około 25-30 kg czystego składnika na hektar. To ogromna oszczędność pieniędzy oraz środowiska glebowego.

  1. Odporność na suszę – rośliny lucerny są odporne na letnią suszę

Głębokie ukorzenienie roślin lucerny pozwala jej czerpać zapasy wilgoci z głębszych warstw gleby. Jeśli porównamy np. 30-centymetrową głębokość korzenienia życicy trwałej z sięgającym na co najmniej 1 metr systemem korzeniowym rozwiniętego lucernika, to przewaga lucerny w przypadku wystąpienia letniej suszy jest bezdyskusyjna.

  1. Lucerna daje wyrównany plon przez cały sezon

Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu lucerna z powodzeniem znosi letnią suszę, czego nie można powiedzieć o innych roślinach uprawnych takich jak np. kukurydza. Pozwala to na zbiór wyrównanych odrostów przez cały okres wegetacyjny. Lucerna bardzo dobrze wykorzystuje także opady, które pojawiają się późnym latem.

  1. Dopłaty do lucerny

Jako roślina wysokobiałkowa lucerna objęta jest wsparciem unijnych dopłat. Wsparcie bezpośrednie upraw roślin paszowych o wysokim potencjale białka obejmie takie rośliny pastewne jak lucerna czy koniczyna.

Zobacz więcej informacji o Lucernie Yellow Jacket

Zapoznaj się także z mieszanką lucerny otoczkowanej z koniczyną aleksandryjską B&G 12 Lucerne plus

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!