11 grudnia 2022

Brzysko-Rol nowym Gospodarstwem Partnerskim Krowie na Zdrowie!

 

Obora w gospodarstwie Brzysko-Rol

Do grona gospodarstw pokazowych programu Krowie na Zdrowie dołączyła farma Brzysko-Rol z Brzyskorzystewka w gminie Żnin, w województwie kujawsko – pomorskim. W ramach współpracy, partnerzy Krowie na Zdrowie (Corteva, CLAAS, Barenbrug, De Heus) będą zapewniać pokazowemu gospodarstwu rolnemu wsparcie w zakresie produkcji pasz i żywienia zwierząt. Natomiast Brzysko-Rol będzie dzielić się informacjami z wprowadzania innowacji w swoim gospodarstwie ze społecznością programu Krowie na Zdrowie. Dzięki temu wiedza na temat dobrych praktyk dotrze do szerokiej rzeszy hodowców bydła mlecznego w Polsce.

Brzysko-Rol gospodaruje na 1000 ha, dominujące uprawy to pszenica (200 ha), rzepak (100 ha) oraz buraki cukrowe (ok. 100 ha). Pozostałą część powierzchni stanowią użytki zielone trwałe (160 ha) i lucerna (ok. 70 ha) z przeznaczeniem na paszę oraz kukurydza (370 ha) na kiszonkę. Taka struktura upraw jest związana z profilem działalności gospodarstwa skoncentrowanego na produkcji mleka. „Próbowaliśmy siać trawy na gruntach ornych, ale z reguły wychodził tylko pierwszy pokos, na następne nie pozwalały suche wiosny w naszym regionie,” – mówi Jerzy Strzelecki, prezes gospodarstwa Brzysko-Rol. – „Całość kukurydzy jest zbierana na paszę. Gdyby nie suche lata, wystarczyłoby nam 250 ha kukurydzy, ale susza sprawiła, że wszystko kosimy na kiszonkę.” Całość upraw jest przeznaczana na potrzeby produkcji mleka. Od pasz, po ściółkę do wyścielenia obór ściołowych. Gleby reprezentują przede wszystkim klasy średnie III i IV, niewiele jest gleb słabszych klasy V i VI.

Brzysko-Rol specjalizuje się wyłącznie w hodowli krów mlecznych rasy HF. Stado krów mlecznych liczy 800 sztuk, a całe pogłowie to blisko 2000 zwierząt. Łączna wydajność laktacyjna wynosi 10, 11 tysięcy litrów. „Zwiększenie wydajności jest w dzisiejszych czasach drogie, a pułap jaki osiągnęliśmy jest obecnie optymalny dla naszego gospodarstwa,” – ocenia Jerzy Strzelecki.

Pokos w gospodarstwie

Partnerem maszynowym Brzysko-Rol jest CLAAS. W gospodarstwie korzysta się niemal wyłącznie z maszyn tej firmy. Ze względu na specyfikę gospodarstwa kluczowe są maszyny zielonkowe i sieczkarnia do kukurydzy, a także dwa kombajny z serii Lexion i ciągniki. Technologia zbioru na użytkach zielonych bazuje na przyczepach wielozadaniowych CLAAS Cargos z 40 nożami i aplikatorami przeznaczonymi do dozowania środków zakiszających. Gospodarstwo sieje kukurydzę Pioneer i do jej zakiszania stosuje inokulanty tej marki. W uprawie wykorzystuje się także innowacyjne produkty biologiczne, przechwytujące azot atmosferyczny, takie jak Utrisha N od Corteva Agriscience.

Dla prezesa Brzysko-Rol największą wartością programu zrzeszającego hodowców bydła mlecznego Krowie Na Zdrowie jest doradztwo i współpraca z przedstawicielami firm partnerskich. „Musimy być pewni, że każda złotówka jest odpowiednio wydatkowana,” – wyjaśnia Jerzy Strzelecki. – „Obecna inflacja i wzrosty cen sprawiają, że nie myślimy o inwestycjach, chcemy przetrzymać ten okres i w miarę nie osłabieni wejść w następny sezon. Sytuacja zewnętrzna, w mojej ocenie, zamyka możliwości i plany inwestycyjne.”

Także susza i problem z niskim poziomem wód gruntowych wpływają na zarządzanie gospodarstwem rolnym. Brzysko-Rol wprowadza rozwiązania, które mają zminimalizować negatywny wpływ warunków zewnętrznych na funkcjonowanie farmy. Jednym z nich jest niższa obsada roślin kukurydzy na metrze. Optymalizacja jest istotna, ponieważ przy obecnym wzroście kosztów produkcji – cen środków do produkcji, paliwa, energii i pasz, opłacalność się zmniejsza. Trzeba cały czas liczyć, kalkulować, wprowadzać udoskonalenia. W procesie tym pomocni są doradcy z Krowie na Zdrowie.

Gospodarstwo Brzysko-Rol działa od 2002 roku, ale nawiązuje do tradycji regionu. Przed wojną znajdowała się tu m.in. hodowla bydła holenderskiego i serowarnia. Siedziba spółki mieści się w częściowo odrestaurowanym zespole dworskim pochodzącym z przełomu XVIII i XIX wieku i obejmującym późnoklasycystyczny parterowy dwór i park. Warto podkreślić, że Brzysko-Rol angażuje się we wsparcie dla społeczności lokalnych m.in. spółka przekazała działkę pod budowę remizy strażackiej i świetlicy wiejskiej oraz jest sponsorem klubu piłkarskiego Brzysko-Rol Brzyskorzystewko.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!