19 lipca 2021

Czas na siew lucerny

Późne lato, czyli czas do końca sierpnia, to optymalny termin na siew lucerny. Ta wysokobiałkowa roślina paszowa pomaga hodowcom bydła w uzyskaniu równomiernego plonu nawet w trudnych warunkach. Jej uprawa to podstawa żywienia wysokowydajnych krów mlecznych i dodatkowy sposób na oszczędności.

Najlepsze białko bez GMO

Jako roślina motylkowa lucerna ma dość określone wymagania glebowe. Przede wszystkim potrzebne jest jej odpowiednio wysokie pH (min. 6,0). Lucerna lubi glebę gliniastą o umiarkowanie niskim poziomie wód gruntowych, zasobną w potas i inne składniki pokarmowe. Roślina ta, dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu (ok. 2-3 metry), sięga do głębszych warstw gleby, gdzie woda jest dostępna, przez co dość dobrze znosi okresy suszy. Dodatkowo symbioza z bakteriami brodawkowatymi dostarcza jej potrzebny azot, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów nawożenia, przy jednoczesnym wysokim plonie białka. Oprócz tego, czysty siew lucerny pozwala uzyskać dodatkową korzyść z tytułu płatności bezpośrednich do upraw paszowych.

Jak prawidłowo zasiać i jaką lucernę wybrać?

Przy zasiewach lucerny, oprócz wybranego przez nas stanowiska, niezwykle ważny jest sam zasiew nasion oraz prawidłowa agrotechnika. Lucerna musi być umieszczona płytko (na 1-1,5 cm głębokości) w ilości 25 kg/ha. Optymalnym terminem siewu jest wczesna wiosna lub późne lato (do końca sierpnia). Wybierając materiał siewny musimy wziąć pod uwagę zimotrwałość, siłę kiełkowania, ale także warto zwrócić uwagę na dodatkową korzyść jaką daje nam otoczkowanie nasion. Otoczka w lucernie Yellow Jacket zapewnia długą żywotność bakterii Rhizobium i, utrzymując wilgoć, przyśpiesza kiełkowanie nasion. Jest to rozwiązanie pozwalające oszczędzić czas i pieniądze bez dodatkowego zaprawiania materiału siewnego, zapewniające gotowy produkt do użycia. Wszystkie dostępne odmiany lucerny Yellow Jacekt są otoczkowane i zostały sprawdzone w polskich warunkach klimatycznych, potwierdzając w badaniach swoją najwyższą jakość i odporność.

Lucerna tworzy doskonałe stanowisko dla kolejnych upraw – dlaczego?

Rozwinięty system korzeniowy spulchnia głęboko glebę, zwiększając podsiąkanie wody oraz przemieszczanie się składników pokarmowych w glebie, które są niezbędne do wzrostu wszystkich roślin. Lucerna, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi z rodzaju Rhizobium, wprowadza rocznie ok. 350 kg czystego azotu na hektar, co daje oszczędności i większy plon roślin następczych.

 

 

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!