24 lutego 2021

Inokulanty w praktyce, czyli odpowiadamy na pytania hodowców bydła

Czy można mieszać inokulanty Pioneer® z wodą z kranu, w jakich warunkach powinny być przechowywane, w jaki sposób je aplikować – odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania hodowców dotyczące praktycznych aspektów stosowania inokulantów.

Wiele już powiedzieliśmy o wyjątkowych właściwościach inokulantów marki Pioneer® Corteva Agriscience™ na zakiszany materiał i o tym jak to się przekłada na żywione zwierzęta. W jaki sposób przygotować kiszonkę, jakie produkty wybrać i jak właściwie zarządzać zgromadzonymi kiszonkami. Teraz przyszedł czas, aby odpowiedzieć na bardzo ważne pytania, które padają najczęściej podczas odwiedzin w gospodarstwach, a mianowicie o praktycznych aspektach aplikowania inokulantów.

Często powtarzającym się pytaniem jest o rozpuszczalność inokulantów. Czy można mieszać je z wodą z kranu? W jakich warunkach powinny być przechowywane? Wyjaśniamy:

Czy inokulanty Pioneer® można mieszać z wodą z kranu?

TAK! Wszystkie nasze inokulanty mają wysoką tolerancję na chlor zawarty w wodzie wodociągowej, dlatego można je mieszać z wodą z kranu. To istotna różnica w porównaniu z inokulantami innych producentów, którzy zalecają, aby do rozpuszczania inokulantów stosować wyłącznie wodę ze studni lub źródlaną. Inokulanty Pioneer® można rozpuszczać w wodzie z kranu. Nasze produkty były wielokrotnie poddawane testom, nawet przy znacznie przekroczonych poziomach chloru w wodzie.

Zgodnie z normami zawartości chloru w wodzie wodociągowej w Polsce, jego ilość nie może być wyższa niż 0,3 mg Cl2/l. Norma ta może być nieznacznie przekroczona o naturalnie występujący organiczny chlor w niektórych ujęciach wody. Naukowcy z naszego laboratorium sprawdzili żywotność bakterii zawartych w inokulantach marki Pioneer® przy 20 krotnym przekroczeniu dopuszczalnej normy. Bakterie pozostawały aktywne pomimo wysokiej zawartości chloru w wodzie, swoją niezmienną jakość utrzymywały przez minimum 3 dni w temperaturze 20°C przy 6 mg Cl2/l.

Jak przechowywać inokulanty Pioneer®?

Nasze nieotwarte inokulanty zalecamy przechowywać w temperaturze poniżej 20°C. W roli magazynu świetnie sprawdzą się zacieniony magazyn lub piwnica. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie się do całego sezonu już wiosną, gdy temperatury są optymalne.

Natomiast inokulant wymieszany z wodą można przechowywać w lodówce przez 5 dni. Jeśli przygotowany roztwór musi dłużej czekać na zakiszenie materiału roślinnego, to należy go zamrozić celem dłuższego przechowywania, a następnie rozmrozić w temperaturze pokojowej.

Czym dozować inokulanty Pioneer®?

Inokulanty najlepiej rozprowadzają się w dedykowanych przez Corteva Agriscience™ aplikatorach, w których można precyzyjnie ustawić ilość dozowanego produktu. Nasze aplikatory potrafią dozować inokulant w roztworze przy wydatkowaniu cieczy roboczej 10ml/tonę materiału zakiszanego przy 400 tonach na godzinę! Tylko kto jest w stanie tyle materiału odebrać, by go dokładnie ubić dokładnie J

W ofercie posiadamy kilka rodzajów aplikatorów, wraz z naszym przedstawicielem najlepiej dopasujemy aplikator do Państwa potrzeb. Montaż i ustawienie aplikatora są proste i intuicyjne, ale w razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Fot. Aplikator dedykowany do inokulantów marki Pioneer

Fot. Aplikator dedykowany do inokulantów marki Pioneer

 

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!