24 sierpnia 2021

Jak chronić krowy przed chorobami okresu okołoporodowego?

Eksperci De Heus polecają Bestermine Close Up Forte – innowacyjny preparat, który chroni wątrobę przed stłuszczeniem, ogranicza ryzyko zalegania poporodowego, hipokalcemii, zatrzymania łożyska, stresu oksydacyjnego, a także wspiera prawidłowy wzrost płodu i wysoką jakość siary.

 

Bestermine Close Up Forte to specjalistyczna mieszanka uzupełniająca od De Heus, która dostarcza krowom niezbędną w okresie okołoporodowym metioninę oraz witaminy i mikroelementy kluczowe w okresie przedporodowym. Dzięki temu skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia chorób okresu okołoporodowego.

Chroni wątrobę przed stłuszczeniem

Podłożem dla wielu chorób okresu okołoporodowego jest nieprawidłowa kondycja krów przed i w trakcie zasuszenia (BCS>3,75), która może prowadzić do dużego spadku pobrania w okresie okołoporodowym oraz mobilizacji rezerw tłuszczu, będącej przyczyną ketozy i stłuszczenia wątroby oraz upośledzenia jej funkcji. W celu ochrony wątroby, w mieszance Bestermine Close Up Forte zastosowano kompleks o złożonym synergicznym działaniu metioniny i chlorku choliny.

  • Metionina (chroniona przed rozkładem w żwaczu) jest aminokwasem, który pełni istotną rolę zarówno jako podstawowy składnik białek, jak również jako składnik biorący udział w wielu procesach metabolicznych, w tym bardzo istotnym dla zdrowia procesie przemian i usuwania lipidów z wątroby. Ponadto metionina wpływa na ograniczenie stanów zapalnych zwiększając aktywność neutrofili odpowiedzialnych za funkcjonowanie bariery immunologicznej i niszczenie patogenów. Suplementacja metioniny jest szczególnie istotna w okresie spadku pobrania, które następuje w okresie intensywnego wzrostu płodu oraz zmian metabolicznych związanych ze zbliżającym się porodem.
  • Chlorek choliny (chroniona przed rozkładem w żwaczu) – bierze udział w wielu procesach transportu i metabolizmu lipidów ograniczając ich akumulację w wątrobie. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu lipidów chlorek choliny zmniejsza również ryzyko ketozy.

Ogranicza ryzyko zalegania poporodowego i hipokalcemii

Jednym z głównych problemów okołoporodowych jest hipokalcemia. Spadek poziomu wapnia we krwi poniżej 2,25 mmol/dm3 na skutek dużego wydatku wapnia wraz z siarą prowadzi często do zalegania poporodowego lub trudnych porodów. Zarówno kliniczne, jak i podkliniczne przypadki, które mogą występować nawet u 70% krów, wiążą się ze wzrostem ryzyka mastitis, zapalenia macicy, czy przemieszczenia trawieńca oraz obniżeniem produkcji mleka.

Zapewnienie prawidłowego przygotowania krów w okresie 3 tygodni przed porodem odgrywa kluczową rolę w pobudzeniu mechanizmu mobilizacji wapnia. Obniżenie bilansu kationowo-anionowego w tym okresie pozwala obniżyć pH w organizmie krowy i zwiększyć wrażliwości receptorów parathormonu, odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Dzięki temu, w krytycznym momencie po porodzie, gdy wydatek wapnia wraz z siarą jest największy, ryzyko klinicznych przypadków hipokalcemii jest znacznie niższe.

Zastosowanie w mieszance Bestermine Close Up Forte starannie dobranych gorzkich soli anionowych o najwyższej efektywności (KAD= -5000 meq) oraz odpowiedniej dawki witaminy D3 oraz wapnia zapewnia:

  • obniżenie bilansu kationowo-anionowego,
  • skuteczne obniżenie pH moczu,
  • szybką mobilizację wapnia po porodzie
  • redukcję obrzęków okołoporodowych
  • zmniejszenie ryzyka zalegań poporodowych
  • ograniczenie ryzyka chorób okresu okołoporodowego.

Zmniejsza ryzyko zatrzymania łożyska i stresu oksydacyjnego

Zatrzymanie łożyska po porodzie jest częstym powikłaniem wynikającym z niedoborów witaminy E oraz stanu hipokalcemii. Wysoki poziom witaminy E w Bestermine Close Up Forte wpływa pozytywnie na szybkość wydalenia łożyska, redukując ryzyko zapalenia macicy. Ogranicza również stres oksydacyjny i uszkodzenie komórek.

Ogranicza ryzyko mastitis

W okresie okołoporodowym występuje zwiększone ryzyko rozwoju stanów zapalnych wymienia. Bestermine Close Up Forte, dzięki wysokiej zawartości składników aktywnych, takich jak witamina E, organiczne formy selenu i cynku, wpływa pozytywnie na zdrowotność gruczołu mlekowego oraz funkcjonowanie układu immunologicznego, ograniczając tym samym ryzyko zapaleń wymienia w okresie okołoporodowym

Wspiera prawidłowy wzrost płodu i wysoką jakość siary

W ostatnich tygodniach ciąży następuje intensywny wzrost płodu, wraz z nim wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze. Dostarczenie cielnym krowom w tym okresie niezbędnych składników jest kluczowe dla uzyskania zdrowych i silnych cieląt oraz wysokiej jakości siary z dużą ilością immunoglobulin, zapewniających cielętom wysoką odporność. Dodatek chronionej metioniny oraz wysokie poziomy witamin w Bestermine Close Up Forte wpływają korzystnie na wzrost płodu oraz jakość uzyskanej siary. Dzięki temu urodzone cielęta wykazują większą witalność i uzyskują wyższe przyrosty.

Zapewnia pokrycie zapotrzebowania na kluczowe mikroelementy

Zastosowane w Bestermine Close Up Forte chelatowe formy mikroelementów selenu, miedzi, cynku i manganu zapewniają wysoką przyswajalność. Dzięki temu nawet w okresie obniżonego pobrania są w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie.

Jak dawkować Bestermine Close Up Forte?

W okresie 2-3 tygodni przed planowanym wycieleniem, podawać 500 g na sztukę dziennie, wymieszane z dawką TMR lub z paszą treściwą.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!