30 września 2022

Jak nowe prasy CLAAS VARIANT przeszły testy polowe? [OPINIE ROLNIKÓW]

W maju tego roku do kilku wybranych dealerów CLAAS Polska trafiły przedseryjne modele nowej prasy CLASS VARIANT 500, a dokładnie model 560RC.  Duża wydajność oraz wysoka jakość i komfort pracy były testowane w nowych prasach przez wielu rolników. Sprawdźmy, jakie wrażenia po sobie zostawił nowy model od CLAAS-a.

Prasa CLAAS VARIANT pracująca w sianie. Fot. materiały prasowe.

Prasę w wersji 560 RC wyposażono między innymi w podbieracz 2,1 m z rolką dociskającą, szerokie opony 500/50-17, układ ręcznego centralnego smarowania, wskazanie prawo-lewo czy opuszczoną podłogę PRO. „Dobrane opcje wyposażenia cieszyły się wysokim zainteresowaniem w poprzedniej generacji pras VARIANT serii 400” – komentuje Patryk Piontek, ekspert CLAAS Polska. „Chcieliśmy, aby modele, które zostały dostarczone do Polski na testy były jak najbardziej dopasowane do potrzeb i preferencji naszych rodzimych rolników” – dodaje Piontek.

Pierwsze przetarcie w polu

Tak przygotowane prasy VARIANT ruszyły na testy polowe. „Naszym celem było nie tylko sprawdzenie samego działania nowej serii, ale także uzyskanie jak najwięcej wartościowych opinii od rolników oraz przedsiębiorstw rolnych testujących nowe prasy” – informuje ekspert CLAAS. Dodatkowo ważne dla CLAAS Polska było także testowanie działania nowego modelu w pracy z różnego rodzaju ciągnikami o różnej mocy. Prasa bardzo dobrze spisała się w parze z ciągnikiem CLAAS AXOS 340 o mocy 100KM (podczas pracy w słomie jęczmiennej). „Prasami wykonaliśmy podczas testów w Polsce kilka tysięcy bel w różnych plonach takich jak: słoma jęczmienna, pszenżytnia, pszeniczna, rzepaczana, lucerna oraz trawa. Sprawdzaliśmy zagęszczenie balotu jego kształt oraz ogólne wrażenia operatorów z pracy maszyny” – dodaje wspomniany wcześniej przedstawiciel CLAAS Polska.

Znaczne ułatwienia w pracy i obsłudze

Jak stwierdził Jacek Dubielak, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha, gdzie w ciągu roku zbiera ponad 3 tysiące bel – „Prasa VARIANT 560 zaskoczyła mnie prostą obsługą, a szczególnie wstępnie przygotowanymi ustawieniami do różnych typów materiału”. Jest to zasługa nowego terminalu CEMIS 700, który ma zaprogramowane ustawienia do zbioru różnych plonów. Dzięki temu operator nie musiał już sam ustawiać wszystkich parametrów, a jedynie te podstawowe, jak wielkość balotu czy ilość owinięć siatki. Warto tutaj dodać, że programy zostały predefiniowane do takich materiałów jak: słoma, sianokiszonk mokre, sianokiszonkisuche oraz siano.

Jacek Dubielak. fot. materiały prasowe

Nowe rozwiązania w sterowaniu to nie jedyna zmodernizowana rzecz związana z obsługą CLAAS VARIANT 560 RC. Testujący rolnicy zachwalali bardzo ułatwienia w codziennej obsłudze. „Pogrupowane zostały kalamitki oraz zostały oznaczone ich interwały smarowania, jest nowy system smarowania łańcuchów, w którym zbiornik na olej ma 7 litrów i został opuszczony niżej tak żeby uzupełnianie oleju było jeszcze wygodniejsze ” – wylicza zalety Patryk Piontek. Warto też dodać, że w samym zbiorniku pojawił się czujnik, który informuje nas na terminalu o niskim poziomie oleju. Jak powiedział nam testujący maszynę od CLAAS Wojciech Majorczyk, specjalista ds. produkcji roślinnej, nawożenia i ochrony roślin z Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare Spółka z o.o.– „Nasz operator bardzo chwalił obsługę prasy, która jest bardzo prosta i intuicyjna.”

Bela wysokiej jakości

Klienci, którzy mieli okazję wypróbować prasę CLAAS VARIANT w nowym wydaniu zwrócili uwagę także na wysoki poziom zgniotu bel. „Baloty mają idealny beczkowaty kształt, a ich stopień zgniecenia jest imponujący” – potwierdza, wspomniany wcześniej Jacek Dubielak. Tak dobry zgniot został uzyskany dzięki wykorzystaniu nowego układu hydraulicznego oraz oprogramowania, które nim steruje. Wszystko zostało specjalnie przygotowane przez inżynierów z Metz-Woippy. Nowy system regulacji pozwala również uzyskać większą gęstość prasowania w zewnętrznym obszarze balotu, czyli osłonie balotu, co lepiej chroni bele przed działaniem czynników atmosferycznych. „Prasa zaskoczyła nas dużą siłą zbijania balotów i swoją kulturą pracy” – mówi Wojciech Majorczyk. „Niezależnie od rodzaju materiału jaki był zbierany balot, zawsze był dobrze zagęszczony i owinięty (…)” – zachwala także Adam Sobański, Stadnina Koni „IWNO” sp. z o.o.

Wojciech Majorczyk, fot. materiały prasowe

W trakcie testów dużo uwagi poświęcono także samemu kształtowi przygotowanej beli. Niezależnie czy była to słoma z pszenicy czy jęczmienia balot miał zawsze idealny kształt, dzięki czemu bele były łatwe w transporcie oraz stabilne w magazynowaniu. Jak zauważył Adam Sobański – „Bardzo dobrze spisywał się aktywny rotor. Dzięki, któremu bela już od 10 cm jest wprawiana w ruch”. W procesie owijania jako pierwsze rzuca się w oczy korzystne położenie łoża rolki siatki, które jest zamocowane niżej niż w poprzedniej generacji i umożliwia w ten sposób łatwą i bezpieczną wymianę rolki. „Ładowanie siatki jest teraz bardziej ergonomiczne” – potwierdza Jacek Dubielak. Nowy, niezależny od średnicy rolki hamulec siatki dla zapewnienia absolutnie stałego naprężenia siatki, dodatkowo ulepszona płyta podająca i nowy wyzwalacz noży gwarantują niezawodne i bezproblemowe zakończenie procesu owijania w każdych warunkach pracy. „Dodatkowo nowy model wyposażono w standardzie w wiązanie “Komfort”, gdzie ilość owijania ustawiany bezpośrednio na terminalu CEMIS” – zauważa ekspert CLAAS.

Adam Stobiański, fot. materiały prasowe

Prasa VARIANT 560 RC przygotowana na sezon 2023 to idealny przykład konsekwentnego rozwoju produktów marki CLAAS w istotnych dla rolników obszarach funkcjonalnych, ale także i wydajnościowych – „Prasa zaskoczyła nas swoją wydajnością, która okazała się o 20% większa od dotychczas używanych przez nas pras” – mówi Adam Sobański

____

żródło: claas.pl

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!