Jak optymalnie wykorzystać potencjał żniw kukurydzianych?

Mamy dobry rok na przygotowanie zapasów pasz objętościowych. Przypominamy, że kiszonka z kukurydzy, prawidłowo przygotowana na bazie zakiszaczy Pioneer® Corteva, może być przechowywana bez straty na jakości przez kilka lat!

Sezon obfituje w trawy, lucernę oraz inne zielonki, a co z królową upraw, czyli kukurydzą?

Strefa kiszonki Pioneer® cały czas trzyma rękę na pulsie, na bieżąco monitorując pola z kukurydzą z przeznaczeniem na kiszonkę. Sezon zapowiada nam się w wielu rejonach jako dobry, a nawet bardzo dobry, jeśli chodzi o ilość masy zielonej, jaką będziemy w czasie żniw kukurydzianych zbierać. Kukurydze są w większości bardzo wysokie (3,5-4m), z dużymi liśćmi, w wielu miejscach wykształciły więcej niż jedną kolbę. Prawidłowe zaziarnienie kolb teraz zależy od ilości opadów deszczu. A na ten moment zapowiedzi synoptyków są wysoce satysfakcjonujące. Zapowiada nam się rok obfitości, a to doskonały moment do przygotowywania zapasów na następne lata.

Do żniw kukurydzy na kiszonkę mamy około miesiąca, warto już teraz starannie zaplanować oraz przygotować się do sezonu. Już teraz zaopatrując się w inokulanty oraz sprzęt do precyzyjnego aplikowania zyskujemy spokój w tym newralgicznym czasie.

Inokulanty dobieramy na bieżąco do istniejących potrzeb w gospodarstwie. W tym sezonie szczególnie polecamy inokulanty z dodatkowym trawieniem włókna-11CFT. W wysokich roślinach mamy wyższą zawartość włókna (to dzięki niemu kukurydza utrzymuje się w pionie), w których, dzięki specjalnym szczepom bakterii l.buchneri, w procesie zakiszania następuje rozdzielenie połączeń ligninowych i uwolnienie niedostępnej energii. W ofercie Pioneer® Corteva posiadamy również aplikatory dostosowane do różnych sprzętów oraz potrzeb w gospodarstwie.

Niestety nadal zdarza się, że hodowcom w okresie letnim zaczyna już brakować podstawowej paszy objętościowej, jaką jest kiszonka z kukurydzy. Tak jest zwłaszcza w rejonach nękanych suszą kilka lat z rzędu. Gospodarstwom z tych obszarów proponujemy produkt do szybkiego zakiszania 11C33 Rapid React. Warto przygotować pryzmę/silos z produktem przyspieszającym procesy fermentacyjne, kiszonkę z 11C33 Rapid React można otworzyć już 7-10 dniach od przygotowania. Kiszonka taka jest w pełni gotowa do skarmiania zachowując cenne składniki odżywcze oraz stabilność w warunkach tlenowych, a co jest najważniejsze jest bardzo chętnie pobierana przez zwierzęta.

Należy pamiętać, że zbierana jeszcze niedojrzała kukurydza nie będzie miała takich wartości pokarmowych jak gdyby była zbierana w odpowiedniej dla niej fazie. Polecamy wtedy przygotować tzw. pryzmę awaryjną, a resztę kukurydzy przygotować we właściwym momencie zbioru na kiszonkę, gdy skrobia jest już właściwie odłożona w kolbie, a jej SM oscyluje w granicach 35-37%.

Gdy o niedoborze kiszonki wiemy wcześniej, w momencie wysiewu warto na części areału wysiać kukurydzę z możliwie krótkim FAO, które gwarantuje nam wcześniejsze dojrzewanie rośliny, choć co za tym idzie, zmniejszony potencjał plonotwórczy. Aby zbudować stabilną bazę paszową należy posiadać minimum półroczny zapas w kiszonkach o najwyższej jakości. Najlepszej jakości kiszonki z kukurydzy uzyskujemy przez wysiewanie odmian o możliwie długim FAO gwarantującym nam duże plony skrobi z ha.

To skrobia daje mleko!

Galeria zdjęć

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu