26 maja 2021

Jak przygotować kiszonki z traw w trudnym, deszczowym sezonie?

Przygotowanie kiszonek z traw w tym trudnym pod względem warunków pogodowych sezonie to nie lada wyzwanie. Deszcze opóźniają pokosy, hodowcy bydła mlecznego mają dylemat – kosić, czy czekać na lepszą pogodę? A co jak będzie padać? Jak radzić sobie ze zwiększoną ilością włókna? Mamy sposoby na te problemy.

Przygotowywanie kiszonek z traw to zawsze bardzo wymagające zadanie. Najczęściej ruń nie jest wyrównana, różne gatunki traw znajdują się w różnych fazach wegetacji, a do tego wstrzelić się ze zbiorem, zwłaszcza w tym nieprzewidywalnym, opóźnionym przez warunki pogodowe sezonie jest trudno.

Deszczowa pogoda sprawia, że wjazd ciężkim sprzętem w użytki zielone spowoduje ich naruszenie. Koleiny powstałe podczas zbiorów często pozostaną przez cały sezon, ubite ślady powodują problem z odbiciem darni w tym miejscu. Dodatkowo, zielonka zabrudzona ziemią jest mniej strawna i słabiej pobierana przez zwierzęta, ponieważ fermentacja w kierunku kwasu mlekowego jest utrudniona i często idzie w kierunku kwasu masłowego.

Kosić czy czekać na lepsze warunki pogodowe?

To najczęściej zadawane pytanie w ostatnich tygodniach. Jeśli zapasy w gospodarstwie na to pozwalają to warto zaczekać na bardziej korzystne warunki pogodowe. Trzeba jednak pamiętać, że trawa, która zostanie zebrana w późniejszej fazie wegetacji, będzie zawierała więcej włókna, doskonałego do budowania struktury paszy, ale wpływającego na obniżenie jej strawności. Ze zwiększoną ilością włókna w roślinach ze względu na opóźnienie zbiorów możemy sobie poradzić poprzez podniesienie strawności kiszonki stosując inokulant 11GFT. Inokulant, który znakomicie poradzi sobie z prowadzeniem fermentacji, utrzyma stabilność kiszonki w warunkach tlenowych (nie tylko w silosie, ale aż po stół paszowy). Ponadto, dzięki niemu energia zawarta we włóknie będzie wykorzystana.

Jeśli czekać nie możemy, ponieważ zapasy kiszonek znikają w mgnieniu oka, czekamy na okno pogodowe (choćby 1-2 dni suchej pogody bez deszczu). W godzinach południowych ścinamy trawę, przetrząsamy i następnego dnia po zejściu rosy zbieramy do silosu, pryzmy, rękawa lub balotu, w zależności od wybranego systemu magazynowania. Do przygotowania takiej kiszonki polecamy niezrównany 11G22 Rapid React™, który w ekspresowym tempie 7-10 dni sprawi, że kiszonka będzie w pełni gotowa do skarmiania. Inokulant 11G22 Rapid React™ bardzo dobrze radzi sobie z materiałem roślinnym o średniej i wysokiej zwartości cukrów, przyspiesza fermentację i umożliwia błyskawiczne skarmianie ustabilizowanej, smacznej i pełnowartościowej kiszonki.

A co jeśli zacznie padać?

Wybraliśmy dzień, ścięta trawa leży na pokosie i nagle przychodzi ulewa… To najczarniejszy scenariusz, jaki możemy sobie wyobrazić, a co gorsze z powodu wysokiej wilgotności nic nie schnie. Taki pokos przetrząsamy i zbieramy jak tylko przestanie padać. Pozostawiony na pokosie bardzo szybko rozpocznie niewłaściwe z punktu żywienia zwierząt procesy fermentacyjne, tracąc energię w postaci podniesionej temperatury materiału, a utratę białka zauważymy w postaci specyficznego zapachu. Możemy temu zaradzić skracając do minimum czas pozostawienia materiału na pokosie i do dodając do niego inokulant 1188, który doskonale radzi sobie z mokrymi trawami. Ten zakiszacz, wykorzystujący specjalnie wyselekcjonowane bakterie homofermentatywne kwasu mlekowego, doskonale prowadzi fermentacje zapewniając ochronę cennych wartości odżywczych.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!