20 września 2022

Jesienne zasiewy – uzupełnij brak sianokiszonki

Jesień to czas intensywnych prac w rolnictwie, w tym również na użytkach zielonych. Wrzesień to nie tylko zbiory ostatnich pokosów, ale również zasiewy nowych łąk i pastwisk. Polecamy w obecnym terminie zasiew mieszanek wieloletnich złożonych z traw jak B&G-7 Milkway Water i B&G-8 Milkway Structo lub traw z dodatkiem koniczyn jak B&G-6 Milkway Super i B&G-11 Milkway Complex.
Do końca września możemy zasiać mieszanki życicowe do intensywnej uprawy na gruntach ornych jak B&G-1 Milkway Sprint oraz B&G-2 Milkway Tetra lub mieszankę poplonową B&G-13 Milkway Poplon. Wrzesień i październik na użytkach istniejących to dobry moment na przygotowanie traw do zimy poprzez wykoszenie niewyjadów na pastwiskach oraz nawożenie. Jesienne nawożenie fosforem i potasem przeprowadzamy w celu zwiększenia zimotrwałości użytków zielonych. Jest to zabieg niezbędny szczególnie na gruntach narażonych na tworzenie się zastoisk wodnych i wywiewanie okrywy śnieżnej. Fosfor wzmacnia system korzeniowy, potas natomiast zagęszcza sok komórkowy podnosząc odporność roślin na mróz.Jest to również odpowiedni czas na regulację odczynu gleby poprzez zastosowanie wapnowania pogłównego łąk i pastwisk.

Późna jesień to również czas nawożenia organicznego użytków zielonych obornikiem.

Warunkiem powodzenia takiego nawożenia jest użycie obornika dobrze przefermentowanego i drobne, równomierne rozrzucenie w dawce nie większej jak 20 ton na hektar.

Dzięki tym zabiegom nasze trawy lepiej przetrwają trudne zimowe warunki, a wiosną szybciej wystartują w wyścigu o wysoką produkcyjność.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!