24 września 2020

Jesienne zasiewy

Jesień to czas intensywnych prac w rolnictwie, w tym również na użytkach zielonych. Wrzesień to nie tylko zbiory ostatnich pokosów, ale również zasiewy nowych łąk i pastwisk. Polecamy w obecnym terminie zasiew mieszanek wieloletnich złożonych z traw jak B&G-7 Milkway Water i B&G-8 Milkway Structo lub traw z dodatkiem koniczyn jak B&G-6 Milkway Super i B&G-11 Milkway Complex.

Obecnie możemy siać mieszanki życicowe do intensywnej uprawy na gruntach ornych jak B&G-1 Milkway Sprint oraz B&G-2 Milkway Tetra lub mieszankę poplonową B&G-13 Milkway Poplon.

Wrzesień i październik na użytkach istniejących to dobry moment na przygotowanie traw do zimy poprzez wykoszenie niewyjadów na pastwiskach oraz nawożenie. Jesienne nawożenie fosforem i potasem przeprowadzamy w celu zwiększenia zimotrwałości użytków zielonych. Jest to zabieg niezbędny szczególnie na gruntach narażonych na tworzenie się zastoisk wodnych i wywiewanie okrywy śnieżnej. Fosfor wzmacnia system korzeniowy, potas natomiast zagęszcza sok komórkowy podnosząc odporność roślin na mróz.

Jest to również odpowiedni czas na regulację odczynu gleby poprzez zastosowanie wapnowania pogłównego łąk i pastwisk.

Późna jesień to również czas nawożenia organicznego użytków zielonych obornikiem.

Warunkiem powodzenia takiego nawożenia jest użycie obornika dobrze przefermentowanego i drobne, równomierne rozrzucenie w dawce nie większej jak 20 ton na hektar.

Dzięki tym zabiegom nasze trawy lepiej przetrwają trudne zimowe warunki, a wiosną szybciej wystartują w wyścigu o wysoką produkcyjność.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!