28 września 2021

Kiszonka, którą uwielbiają krowy

Ziarno kukurydzy stanowi doskonałe źródło energii dla wszystkich grup zwierząt hodowlanych oraz człowieka. Tak jak wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez płatków kukurydzianych, a kina bez popcornu, tak krowy nie wyobrażają sobie życia bez kiszonki z kukurydzy.

Kukurydza najczęściej wysiewana jest z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Nic dziwnego. Koszt wyprodukowania jednej jednostki energetycznej kukurydzy jest najniższy ze wszystkich zbóż, również w paszach objętościowych stanowi najtańszą energię. Kukurydza znakomicie komponuje się w dawkach żywieniowych z innymi zbożami, a w paszach objętościowych stanowi podstawę dobrego żywienia bydła. Kiszonkę z kukurydzy warto mieszać z objętościowymi paszami białkowymi, gdyż posiada wysoki udział energii, natomiast niski poziom białka. Świetnie więc komponuje się z kiszonką z lucerny, trawami oraz różnymi mieszankami z roślin bobowatych.

Właściwie przygotowana kiszonka z kukurydzy cechuje się wysokimi poziomami składników odżywczych, delikatnym chlebowym zapachem, apetycznym wyglądem i lekko kwaskowym smakiem. Aby taką kiszonkę uzyskać należy stosować się do zasad przygotowania doskonałej kiszonki, propagowanej przez markę Pioneer® firmy Corteva Agriscience.

W ramach projektu Strefa Kiszonki hodowcy bydła mlecznego mogą korzystać ze wsparcia przedstawicieli terenowych Pioneer®, agronomów i żywieniowców na każdym etapie przygotowania kiszonki. Zaczynając od wyboru właściwych odmian na kiszonkę, przez w cały okres wegetacji, od siewu, wzrostu po wybór właściwej fazy zbioru kukurydzy. Do przygotowania kiszonki specjaliści z firmy Corteva dobierają również inokulanty marki Pioneer®, które znakomicie prowadzą fermentację w zakiszanym materiale. Inokulanty marki Pioneer® działają także po otwarciu i w momencie zadawania na stół paszowy, gwarantując doskonałą jakość kiszonki. Od niedawna można je kupić przez Internet na stronie: https://www.pioneer.com/pl/products/inokulanty.html

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!