28 marca 2021

Kosić czy nie kosić? Gdy pogoda nie pozwala na koszenie w wyznaczonym terminie.

Zbiór traw – o czym pamiętać?

Przed nowym sezonem zbioru traw warto pamiętać o tym, że:

  • czas od koszenia do zbioru traw nie powinien przekraczać 48 godzin przy sprzyjającej pogodzie;
  • dopuszczalne jest wyczuwanie w dłoni podwiędniętej trawy jako lekko mokrej;
  • trawy z niską zawartością białka schną znacznie szybciej;
  • materiał szybciej się podsusza, kiedy plon masy z hektara jest niski;
  • obecność ziemi w zebranej trawie (dotyczy mokrych traw), zmniejsza ilość materii organicznej w tym białka i energii;
  • zbyt sucha trawa zakisza się wolno, a jej pH jest wysokie, czyniąc ją bardzo wrażliwą na zagrzewanie się po otwarciu pryzmy czy balotu.

Co zrobić jeżeli pada, a optymalny termin koszenia lucerny/ koniczyny/traw zbliża się ku końcowi?

Należy kosić nie czekać aż rośliny przekwitną, ale koniecznie należy zastosować dodatek do zakiszania. Najbardziej efektywnym dodatkiem do zakiszania pasz objętościowych wysokobiałkowych o niskim poziomie suchej masy (<28%SM) jest kwas mrówkowy. Dodatek kwasu mrówkowego do pasz w momencie aplikacji hamuje rozwój całej szkodliwej flory bakteryjnej odpowiedzialnej za rozkład białka (pH>5,0) do amoniaku. Dodatkowo wiąże wodę w komórkach roślinnych przez co jej wyciek wraz z składnikami pokarmowymi z wilgotnej kiszonki jest ograniczony, a składniki pokarmowe zachowane. Dodatek kwasu mrówkowego w ilości 2-4 l na tonę na kiszonki wysokobiałkowe wpływa pozytywnie na lepszą strawność składników pokarmowych poprzez nadtrawianie ścian komórkowych. Pomocne mogą być inokulanty bakteryjne, ale ich działanie w środowisku bardzo mokrym nie jest tak efektywne.

Nie bójmy się zbierać kiszonek o niskim poziomie suchej masy, lepiej żeby materiał był mokry, ale młody niż ma być przerośnięty i stary. Pamiętajmy, że ta pasza jest dla krów, które mają produkować mleko. Żeby produkować mleko pasza musi mieć wysoką strawność, a to uzyskamy tylko z bardzo młodych zielonek zebranych przed kłoszeniem.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!