25 maja 2021

Minęło 20 lat od stworzenia CLAAS ROLLANT UNIWRAP, najnowocześniejszej prasoowijarki na rynku

Prasa z owijarką CLAAS ROLLANT UNIWRAP kończy 20 lat. To święto nie tylko technologii, ale również najbardziej ekonomicznych maszyn dla przedsiębiorstw świadczących usługi rolnicze. Dziś już nikt nie wyobraża sobie pracy bez automatycznej owijarki, zwłaszcza, że najnowszy model CLAAS ROLLANT UNIWRAP 400 obecnie owija balot sześcioma warstwami folii w zaledwie 23 sekundy, a proces przenoszenia i owijania jest kontrolowany przez zespół czujników i nie wymaga stosowania kamery, która absorbowałaby uwagę operatora.

Wielu rolników zapewne pamięta jeszcze, jak żmudnym i pracochłonnym procesem dawniej było prasowanie i owijanie. Były to zresztą dwa osobne procesy, które angażowały dwóch pracowników oraz aż dwa ciągniki. Naturalną drogą było więc podążanie w kierunku maszyny, która usprawniłaby ów proces, skróciła go oraz poprawiła ekonomię pracy w gospodarstwie. Odpowiedzią, po wielu próbach, okazała się prasoowijarka ROLLANT UNIWRAP 250. Jej pojawienie się oznaczało ogromny krok do przodu dla rolników i przedsiębiorców świadczących usługi rolnicze. Maszyna spełniła wszystkie ówczesne wymagania, a do jej pracy potrzebny był tylko jeden pracownik i jeden ciągnik, co znacznie poprawiło efektywność ekonomiczną.

Konstruując prasoowijarkę CLAAS ROLLANT, koncentrowaliśmy się na zbudowaniu możliwie najmocniejszej owijarki. Jako praktycy, wiedzieliśmy, że owijanie musiało być szybsze niż prasowanie, aby prasa mogła pracować na pełnych obrotach. Zależało nam jednak również na tym, aby wydajność prasy nie obniżyła się. Dlatego też było dla nas jasne, że potrzebujemy bardzo szybkiej owijarki. CLASS ROLLANT UNIWRAP 250, w momencie swojej premiery, był wówczas najwydajniejszą maszyną tego typu na rynku, co zresztą nie zmieniło się do dzisiaj. Obecnie modele serii UNIWRAP 400 owijają balot sześcioma warstwami folii w zaledwie 23 sekundy – tłumaczy Peter Weinand, kierownik działu zbiorów pasz, który jest odpowiedzialny za rozwój i sprzedaż pras marki CLAAS i towarzyszył rozwojowi systemu od samego początku.

Owijarka idealna do pracy na zboczach

Prasy z owijarką doskonale sprawdzają się również podczas pracy na małych polach lub na zboczach. W odróżnieniu więc od większości maszyn z owijarką, modele ROLLANT UNIWRAP od początku posiadają jedną oś zamiast dwóch, za to maszyny doposażono w większe opony. W ten sposób prasa jest nie tylko łatwiejsza w ciągnięciu, ale także bardziej zwrotna, przez co lepiej chroni glebę. Kolejną cechą, która od zawsze wyróżniała serię UNIWRAP, jest niezawodne prowadzenie balotu z prasy na stół owijania. Dzięki temu prasy z owijarką można bez problemu używać do prasowania nawet na najbardziej stromych zboczach. W takich warunkach niezawodnie musi działać również stół transportowy i stół owijania, zwłaszcza w przypadku nie całkiem czysto formowanych balotów. Balot musi się także pewnie obracać, aby mógł zostać hermetycznie owinięty folią. W tym celu CLAAS opracował kombinację stołu transportowego z dużymi bocznymi blachami prowadzącymi i głębokiego stołu owijania, który składa się z pasów i rolek podporowych. Również to rozwiązanie okazało się niezwykle skuteczne.

Technologia High-Speed, które pracuje z prędkością 36 obrotów na minutę

Na tym nie koniec innowacji. Opracowując technologię prasy UNIWRAP, inżynierowie CLAAS poświęcili wyjątkowo dużo czasu na dopracowanie timingu i mechaniki procesu zaciskania. Wszystko po to, aby chronić folię przed rozerwaniem.

Jednym z największych wyzwań, jakie napotkaliśmy podczas opracowywania serii CLAAS UNIWRAP, było stworzenie napędu High-Speed ramienia owijającego, które pracuje z prędkością 36 obrotów na minutę, i które zapewnia rozciągnięcie folii nawet o 82 proc. Aby nie uszkodzić folii przy takiej technologii, najważniejszą rolę w systemie odgrywają tutaj nożyce do folii, które na początku i na końcu procesu owijania we właściwym momencie zaciskają i z powrotem zwalniają folię – podkreśla Peter Weinand.

Pełna automatyzacja maszyn i maksymalne odciążenie operatora to cecha charakterystyczna dla urządzeń z  oferty CLAAS. Nie inaczej jest w przypadku prasoowijarki ROLLANT UNIWRAP. Operator za pośrednictwem terminala zawsze ma wgląd we wszystkie istotne dane – m.in. ciśnienie prasowania czy status owijarki. Wyjątkową zaletą konstrukcji jest również brak konieczności stosowania kamery, podczas procesu prasowania, przenoszenia i owijania balotu. Zamiast tego dostępny jest układ czujników, który informuje operatora tylko w przypadku wystąpienia zakłóceń w procesie.

Technologia, która nie zna ograniczeń

Rozwój technologii UNIWRAP trwa nieustannie od 20 lat. Obecnie modele prasoowijarki CLAAS ROLLANT UNIWRAP serii 400, w porównaniu do pierwotnej wersji UNIWRAP 250 są nawet o 50 proc. wydajniejsze. Co jeszcze czeka nas w przyszłości?

Sterowany poprzez ISOBUS system w przyszłości umożliwi prasie wysyłanie poleceń do ciągnika i tym samym zredukuje zużycie oleju napędowego poprzez sterowanie prędkością, jednocześnie optymalnie wykorzystując wydajność prasy. Jednak dzięki układowi czujników PRO na zespole tnącym UNIWRAP już teraz prasa potrafi ostrzegać o ryzyku zatoru, co pozwala uniknąć ewentualnego przestoju – podkreśla Peter Weinand z CLAAS.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!