22 sierpnia 2023

Ochrona darni, niskie zużycie paliwa i wysokiej jakości pasza dzięki specjalistycznym maszynom CLAAS

Płatności rolno-środowiskowe, zaraz po ekoschematach – to dobry powód, aby do obsługi trwałych użytków zielonych i obszaru NATURA 2000 wykorzystać zaawansowane maszyny zielonkowe.

Wraz z wejściem w życie od stycznia br. nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej pojawiły się w rolnictwie możliwości skorzystania z dofinansowania, o ile prowadzi się określoną agrotechnikę.

Na polach uprawnych to ekoschematy premiujące rolników za uproszczone systemy uprawy czy wymieszanie słomy z glebą.

Natomiast dla użytkach zielonych skorzystać można z płatności rolno-środowiskowych w ramach tzw. interwencji. Wśród nich szczególne na uwagę zasługują:

  • „Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000” z przewidywaną stawką kilkuset zł/ha za odpowiednią liczbę pokosów czy dostosowanie terminów koszenia do potrzeb ochrony przyrody lub
  • „Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000”.

Praca na tak wrażliwych terenach ze względu na cenne warunki przyrodnicze, wymaga specjalistycznego sprzętu zielonkowego. Tu liczy się dbałość o ruń, niskie ugniatanie podłoża, niskoemisyjność spalin i do tego jak zawsze w przypadku gospodarki paszowej – wysoka jakość pokosu. Takie maszyny znajdziemy w szerokiej palecie CLAAS.

Oszczędność paliwa w linii zielonkowej CLAAS: kosiarki, prasy, ciągniki

Niższe obroty WOM podczas pracy to oczywista oszczędność paliwa. CLAAS oferuje kosiarki i prasy pracujące przy niższych obrotach WOM, ale uwaga: zachowując jednocześnie wysoką jakość oraz wydajność pracy. Niższa prędkość obrotowa WOM pozwala zaoszczędzić paliwo.

Kosiarki DISCO

W kosiarkach DISCO firmy CLAAS z belką tnącą MAXCUT można pracować na zmniejszonych obrotach wałka WOM. Równocześnie zachowana zostaje najwyższa jakość cięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić do 20% paliwa na hektarze. Potwierdziły to testy przeprowadzone latem 2022 roku w Niemczech. Wykonano je u czterech firm usługowych, które wykorzystują do pracy zestawy kosiarek CLAAS DISCO.

Podczas trwania testu, telemetrycznie zbierano dane z zużycia paliwa ciągników oraz powierzchnię cięcia. Dzięki redukcji obrotów wałka WOM z 1000 do 850 obr./min., zużycie paliwa było mniejsze o 1,2 litra ON/ha. Przy godzinie intensywnej pracy oszczędność sięgała aż 10 litrów paliwa!

Dodatkowo prędkość jazdy podczas koszenia można było podnieść o 2,5 km/h, co spowodowało wyższą wydajność zestawu. Większa wydajność oznaczała szybsze wykonanie prac, rzadsze tankowanie i co równie ważne – obniżenie hałasu, które podniosło komfort pracy. Całość, co warto podkreślić – bez pogorszenia jakości cięcia.

Warto wspomnieć, że wszystkie kosiarki CLAAS DISCO niezależnie od modelu oraz szerokości roboczej są wyposażone w belki tnące MAXCUT. Ich specjalna konstrukcja pozwala ścinać i układać w pokos z bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń.

Opracowując belkę MAX CUT, firma CLAAS nie tylko stworzyła całkowicie własną belkę tnącą, lecz zrewolucjonizowała w ten sposób technologię koszenia i zdefiniowała ją na nowo!

Cechą charakterystyczną jest falisty kształt wanny belki, dzięki któremu odporne na zużycie tarcze tnące mogą być wysunięte maksymalnie do przodu. Zanieczyszczenia – w tym ziemia z kretowisk – pozostaje pod listwą koszącą, a nad nią przemieszcza się skoszony pokos.

Prasy VARIANT

W prasach serii VARIANT można uzyskać oszczędność ON także dzięki możliwości pracy z zmniejszoną liczbą obrotów WOM. Zużycie paliwa mierzono podczas testów tych pras serii 400 pod okiem ekspertów z DLG. Gdy zmniejszono obroty WOM z 1000 do 800 obr./min zużycia paliwa spadło o ponad 10%.

Podobny test objął nowe prasy VARIANT serii 500. Badania wykonano latem 2022 r. na prasie VARIANT 580 RC. Na jednej tonie prasowanego materiału zużyto o 22,5% mniej paliwa niż przy standardowych obrotach wałka WOM.

Co najważniejsze, zagęszczenie beli oraz jej masa w obu przypadkach była porównywalna.

Dbałość od darń

Profesjonalista korzystający z użytku zielonego nie pozwoli sobie na niszczenie darni. A przecież jest to możliwe przy niewłaściwym obchodzeniu się z podłożem, które często jest z natury wilgotne. CLAAS oferuje rozwiązania techniczne, chroniące darń.

System ACTIVE FLOAT w kosiarkach DISCO

Seria kosiarek CLAAS DISCO mogą mieć opcjonalnie wyposażone w system ACTIVE FLOAT. Pozwala on operatorowi maszyny na szybkie i łatwe reagowanie w zależności od warunków na polu. Najczęściej dotyczy to reakcji na stopień wilgotności łąki lub niejednorodnego łanu.

Przy użyciu tego rozwiązania, masa kosiarki jest aktywnie przenoszona na ciągnik, a tym samym nie obciąża darni. Zmniejszeniu ulega ściąganie boczne na stokach, co poprawia komfort jazdy oraz jakość pracy.

Dzięki systemowi odciążenia ACTIVE FLOAT można obniżyć zużycie paliwa o dodatkowe 2,5%

Zgrabiarki LINER

Czterowirnikowe zgrabiarki LINER można wyposażyć nie tylko w duże ogumienie podwozia głównego, lecz również w opcjonalne podwozie 6-kołowe dla wszystkich czterech wirników, które jest też dostępne z szerokimi oponami.

To rozwiązanie zapewnia nawet o 75% większą szerokość przetaczania w porównaniu z poprzednimi modelami.

Do wyboru jest szeroka oferta opon dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Najszersze ogumienie podwozia głównego 800/35-22.5 jest dostępne w CLAAS.

Decydując się na szerokie opony podwozia głównego, użytkownik zyskuje ponadto szersze ogumienie podwozia wirników 16 x 9.5-8. Opcjonalnie możliwe jest również podwozie 6-kołowe – i to dla wszystkich czterech wirników. To rozwiązanie zapewnia nawet o 75% większą szerokość przetaczania, co stanowi wyraźną zaletę na mokrych powierzchniach.

W zgrabiarkach LINER zastosowano zaczepiane zawieszenie kardanowe. Wirniki wiszą na stabilnych, kulowych głowicach. To gwarantuje ich wzdłużne i poprzeczne wychylanie niezależne od ramy głównej. Dzięki szerokiemu zakresowi wahań, a jednocześnie stabilnej konstrukcji wirniki dopasowują się w optymalny sposób nawet do dużych nierówności podłoża.

Prasy VARIANT

Dla pras serii VARIANT nie zapomniano także o tym, by ich masa lepiej współpracowała na runi użytków zielonych. Mają szerokie opony. Dostępnych jest pięć rozmiarów ogumienia do wyboru, aby zapewnić przy dużej wilgotności podłoża maksymalną ochronę gleby.

Finalnie: wysoka jakość paszy

Niezależnie od dbałości o darń i niskie zużycie paliwa, liczy się efekt finalny: pozyskanie paszy o jak najwyższej czystości.

Dbają o to wysoko zaawansowane, elektroniczne systemy sterowania, które umożliwiają uzyskać optymalne nastawy ciągnika, jego balastowania, mocy oraz współpracy z urządzeniami towarzyszącymi.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!