19 maja 2020

Odpowiedź na suszę – ekonomiczne rozwiązania na niedobór kiszonek

Wiele wskazuje na to, że tegoroczne plony mogą nie pokryć zapotrzebowania na pasze objętościowe o odpowiedniej jakości, a przecież kieszonki z traw i z kukurydzy są podstawowymi składnikami dawek. Wysoki poziom produkcyjny krów zależy w dużej mierze od prawidłowego zbilansowania dawki pokarmowej, dostarczającej niezbędnych składników o odpowiednim poziomie.

Co zrobić, aby w sytuacji spodziewanego niedoboru pasz objętościowych utrzymać wydajność krów i stabilne parametry produkowanego mleka?

  1. Jak najwcześniej przygotować preliminarz pasz w gospodarstwie i zmodyfikować dawki stopniowo zmniejszając użycie kiszonek, by uniknąć gwałtownych zmian związanych z całkowitym wycofaniem składnika dawki – zgłoś się do nas, chętnie pomożemy w kalkulacjach!
  2. Skorzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań żywieniowych firmy De Heus.

Nasi doradcy wielokrotnie spotykają się z wyzwaniem, jakie stanowi niedobór kiszonek w gospodarstwach. Wynika to głównie z okresowych suszy, które w znacznym stopniu ograniczają plonowanie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wiemy jak te problemy rozwiązywać. W odpowiedzi na obserwowane od dłuższego czasu susze stworzyliśmy specjalne mieszanki paszowe Optimlek Synchrolac i Optomlek EcoSafe, o wysokiej zawartości włókna i wolno rozkładanych węglowodanów, pozwalające w dużej mierze uzupełnić niedobór kiszonek.

Zaletami pasz Optimlek Synchrolac i Optomlek EcoSafe są:

  • stabilna struktura paszy,
  • ograniczenie ryzyka kwasicy,
  • bezpieczna praca żwacza,
  • zapewnienie dodatkowego źródło białka w dawce,
  • łatwość stosowania.

Optimlek Synchrolac i Optomlek EcoSafe to sprawdzone i ekonomiczne rozwiązania żywieniowe o korzystnej relacji cenowej w stosunku do zakupu drogich pasz objętościowych. Porównanie kosztu uzyskania 1 kg białka oraz innych składników odżywczych przy zastosowaniu paszy Optimlek Synchrolak lub sianokiszonki pozwala podjąć ekonomicznie uzasadnioną decyzję:

cena zł/1 t cena zł/1 t s.m. ilość b.og.
(g/kg s.m.)
koszt 1 kg
b.og. (zł/kg)
Optimlek Synchrolac 89,5% s.m. 1060 1177 230 5,12
Balot sianokiszonki 45% s.m.* 333 740 130 5,69

*cena balota sianokiszonki: 150 zł/szt., waga: 450 kg, sucha masa: 45%, białko ogólne: 130 g/kg s.m

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!