Przygotowanie kiszonki w gospodarstwach coraz częściej powierzane jest profesjonalnym firmom

Aby osiągnąć produkcję mleka na poziomie 11 500 kilogramów, a do tego korzystać z życia, należy umieć dzielić się obowiązkami. Przy tak wysokiej wydajności gospodarstwa mlecznego, oczekiwania co do jakości pasz objętościowych są bardzo wysokie, a niewiele firm jest w stanie im sprostać. To jakże ważne zadanie Państwo Joanna i Szymon Nowakowie z Przybychowa, którzy od lat korzystają z usługowego zbierania i przygotowania kiszonek dla swoich zwierząt, powierzyli firmie Agro-Merkury z Jabłkowa (woj. wielkopolskie).

Dlaczego Agro-Merkury?

Firma prowadzona jest przez panią Magdalenę Lach, która odpowiada za kontakt z klientami wprowadzając przesympatyczną atmosferę oraz pana Paula Bergerona, wysokiej klasy specjalistę od produkcji roślinnej.

Pan Paul precyzyjnie określa dojrzałość roślin do zakiszenia oraz pilnuje właściwego przygotowania kiszonek w rękaw, bele czy silos, w zależności od życzenia klienta.

Rośliny należy zbierać w momencie odpowiedniej dojrzałości, oczywiście dobrze jest wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Czas od ścięcia do upakowania w rękaw nie powinien być dłuższy niż 3 dni, w przeciwnym razie zbierany materiał będzie niskiej wartości. Nawet jeśli złapie nas deszcz, nie należy zwlekać, tylko przetrząsnąć i zbierać - wyjaśnia Paul Bergeron.

Cięcie trawy należy dostosować do jej jakości oraz gleby, na jakiej ona rośnie, najczęściej między 5-8 cm. A przed załadowaniem w rękaw dodatkowo pociąć na długość 3-5 cm. Ułatwia to ubicie i polepsza fermentację, a w przyszłości łatwiejsze będzie też wybieranie i mieszanie w TMR. Do przygotowania kiszonek Agro-Merkury od kilku lat używa inokulantów marki Pioneer® firmy Corteva Agriscience, produktów najwyższej jakości, ponieważ, jak sami mówią, tylko wtedy mogą dać pełną gwarancję wysokiej jakości kiszonki klientowi. Firma dysponuje całą paletą produktów do zakiszania Pioneer® i umiejętnie dopasowuje je do panujących warunków oraz roślin, zapewniając za każdym razem idealne kiszonki swoim klientom.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu