Sezon koszenia kukurydzy na kiszonkę uważamy za otwarty!

Każdy hodowca bydła mlecznego uważnie obserwuje stan upraw kukurydzy. Bardzo ważne jest, aby podjąć decyzję o cięciu w oparciu o sytuację na własnym polu i dojrzałość wysianych odmian. Jak sprawdzić czy nasza kukurydza jest w fazie nadającej się do zbioru?

Określenie właściwego momentu zbioru kukurydzy na kiszonkę jest bardzo ważne. Kiszonka zebrana we właściwej dojrzałości gwarantuje wysoką jakość paszy, z kolei zebrana zbyt wcześnie będzie zawierała mniej energii, sporo wody i nie pokaże potencjału drzemiącego w odmianie.

Aby prawidłowo określić fazę zbioru śledzimy pokrój rośliny na polu. Zwróćmy uwagę, że najczęściej na polach mamy do czynienia ze sporą rozpiętością w dojrzałości roślin.

Dla przypomnienia rozpoznawanie na podstawie linii mlecznej na ziarniaku, po przełamaniu kolby.

ziarniaki.png

Linia mleczna tworzy widoczną granicę między twardą a miękką skrobią. Tworzenie skrobi rozpoczyna się w górnej części ziarniaka postępując w dół.

Zbior-kukurydzy-na-kiszonke-wybor-momentu.jpg

Jeśli nie jesteś pewien czy to czas na zbiór, zaproś naszego przedstawiciela Corteva Pioneer®, który dzięki wiedzy i doświadczeniu oraz urządzeniu Optimizer® pomoże określić fazę dojrzałości kukurydzy. Dla dokładnego określenia fazy dojrzałości warto umówić się na wizytę mobilnego laboratorium SILAB.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu