24 września 2020

Sezon koszenia kukurydzy na kiszonkę uważamy za otwarty!

Każdy hodowca bydła mlecznego uważnie obserwuje stan upraw kukurydzy. Bardzo ważne jest, aby podjąć decyzję o cięciu w oparciu o sytuację na własnym polu i dojrzałość wysianych odmian. Jak sprawdzić czy nasza kukurydza jest w fazie nadającej się do zbioru?

Określenie właściwego momentu zbioru kukurydzy na kiszonkę jest bardzo ważne. Kiszonka zebrana we właściwej dojrzałości gwarantuje wysoką jakość paszy, z kolei zebrana zbyt wcześnie będzie zawierała mniej energii, sporo wody i nie pokaże potencjału drzemiącego w odmianie.

Aby prawidłowo określić fazę zbioru śledzimy pokrój rośliny na polu. Zwróćmy uwagę, że najczęściej na polach mamy do czynienia ze sporą rozpiętością w dojrzałości roślin.

Dla przypomnienia rozpoznawanie na podstawie linii mlecznej na ziarniaku, po przełamaniu kolby.

Linia mleczna tworzy widoczną granicę między twardą a miękką skrobią. Tworzenie skrobi rozpoczyna się w górnej części ziarniaka postępując w dół.

Jeśli nie jesteś pewien czy to czas na zbiór, zaproś naszego przedstawiciela Corteva Pioneer®, który dzięki wiedzy i doświadczeniu oraz urządzeniu Optimizer® pomoże określić fazę dojrzałości kukurydzy. Dla dokładnego określenia fazy dojrzałości warto umówić się na wizytę mobilnego laboratorium SILAB.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!