22 stycznia 2024

Sucho? Mokro? NutriFibre – trawa w każdych warunkach!

Uprawa „pod chmurką” niesie za sobą wielkie ryzyko. Na to jak nawozimy, jak uprawiamy dobrze pole i co zasiewamy, mamy wpływ, ale co dalej się z tym stanie, już niekoniecznie. Pogoda jak co roku stale nas zaskakuje, zwłaszcza nadmiarem wody wiosną i suszą w ostatnich miesiącach. Na takie warunki jednak można się przygotować! Jak?

Miękkolistna kostrzewa trzcinowa NurtiFibre

Trawa ta jest znacznie bardziej odporna na braki wody, ale i jej nadmiar (w przeciwieństwie do pozostałych gatunków), ponieważ tworzy głęboki system korzeniowy. Dodatkowo, nie musicie się obawiać, że pasza jaką skarmiacie zwierzęta zawierać będzie zbyt dużo włókna i krzemionki.

Rozbudowany system korzeniowy – efektywne wykorzystywanie składników mineralnych i odporność na suszę, a także okresowe zalewanie.

Jak już wspomnieliśmy, rozbudowany system korzeniowy miękkolistnej kostrzewy trzcinowej NutriFibre sięga znacznie głębiej. To sprawia, że pobiera ona więcej substancji pokarmowych z głębszych warstw gleby. Jest to istotne, gdyż NutriFibre doskonale radzi sobie w sytuacji, gdy nie mamy dostatecznie dużej ilości opadów, a mimo to intensywna produkcja zielonej masy nadal może być wytwarzana. Z drugiej strony, jej system korzeniowy pozwala na wzrost zielonej masy także w suchych i mokrych latach. Miękkolistna kostrzewa trzcinowa NutriFibre doskonale sprawdzi się na tych gruntach, gdzie pozostałe gatunki traw będą miały spore problemy by przetrwać. Część z nich bowiem wypadnie lub zaatakują je grzyby, natomiast na miękkolistną kostrzewę trzcinową możemy liczyć nawet w skrajnie różnych warunkach.

Dlaczego warto wybrać trawy NutriFibre?

Dzięki NutriFibre można wyprodukować znacznie lepszą sianokiszonkę, ponieważ to:

  •  trawa wysoko plonująca – wysoko wydajna i bogata w białko, dobrze strawna
  •  trawa wytrzymała na suszę i okresowe zalewanie – głęboko się ukorzenia
  •  trawa efektywnie wykorzystująca składniki odżywcze – wykorzystuje minerały z głębszych warstw gleby
  •  trawa zawierająca efektywne włókno – mniejsze ryzyko kwasicy żwacza, pobudza motorykę żwacza.

Stworzone mieszanki NutriFibre: B&G-3 Milkway Protein oraz B&G-7 Milkway Water pozwolą uzyskać najlepsze połączenie wysokiej wartości paszowej oraz optymalnego poziomu włókna pokarmowego, które zapewni wysoką mleczność, ale również właściwą pracę żwacza u bydła.

Kiedy siać trawy NutriFibre i w jakich warunkach?

Użytki te powinny być inaczej zarządzane niż użytki oparte na życicy. Stanowisko musi być dokładnie przygotowane do siewu.

  • Wybierz pole o niewielkiej ilości chwastów lub przeprowadź mechaniczne zabiegi zwalczania kiełkujących chwastów.
  • Spulchnij głębokie warstwy gleby, ponieważ korzenie muszą mieć możliwość swobodnej penetracji w głąb gleby.
  • Najlepszym okresem siewu będzie kwiecień oraz sierpień-wrzesień.
  • Temperatura powinna być > 12C.
  • Do mieszanki NutriFibre® można dodać 6-8 kg koniczyny czerwonej lub 2-3 kg koniczyny białej.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!