28 września 2021

Szybki plon białka i energii

Wydajna produkcja pasz objętościowych w gospodarstwach hodujących bydło wymaga optymalnego wykorzystania dostępnych gruntów. Powtarzające się z coraz większą regularnością okresy letniej suszy obniżające w dużym stopniu plonowanie wieloletnich łąk i upraw kukurydzy zmuszają do poszukiwania dodatkowego źródła taniej sianokiszonki.

Polecamy B&G-13 Milkway POPLON

Polecamy mieszankę B&G-13 Milkway POPLON, która łączy potencjał plonotwórczy i właściwości poszczególnych roślin, co daje efekt w postaci wyjątkowo szybkiego kiełkowania i wzrostu runi. Średni plon świeżej zielonej masy mieszanki dla zbieranych wiosną pokosów wynosi od 50 do 55 ton z hektara.

Połączenie traw i roślin motylkowatch

Mieszanka poplonowa B&G-13 Milkway POPLON jest rozwiązaniem, które z powodzeniem pozwala wykorzystać grunty do zbioru dodatkowej zielonej masy. Koszystając z ponad 120 lat doświadczenia hodowli roślin firma BARENBRUG przygotowała produkt o szerokim spektrum zastosowania.

Kompozycja składająca się z trzech gatunków roślin jest wykorzystywana przez tysiące gospodarstw. Mieszanka poplonowa B&G-13 Milkway POPLON w swoim składzie zawiera:
– życicę wielokwiatową
– koniczynę inkarnatkę
– wykę ozimą

Fot. 1 Wyka ozima

Fot. 2 Koniczyna inkarnatka – smakowity składnik mieszanki B&G13 Milkway Poplon

Termin siewu i ilość pokosów

Możliwy jest wysiew w okresie od lipca (na stanowiskach po zbiorze zbóż) do ostatnich dni września (na stanowiskach po kukurdzy) i zbiór ogromnych ilości zielonej masy. Przy siewie po zbożach i sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy zebrać pierwszy pokos jeszcze w roku siewu. Po około 8-10 tygodniach mieszanka jest gotowa do zbioru. Jeżeli mieszankę wysiejemy w późniejszym okresie (np. koniec września), pokos zbieramy wczesną wiosną (początek maja), a na stanowisku po niej siejemy np. kukurydzę, lucernę lub mieszanki traw wieloletnich.

Fot. 3 Mieszanka B&G 13 –  7 dni po siewie

Fot. 4 B&G 13 – 14 dni po siewie

Fot. 5 B&G 13 – 6 tygodni po siewie

Dodatkowe białko i energia

Ponadprzeciętny plon zielonej masy tylko jedna z korzyści jakie niesie wysiew mieszanki poplonowej B&G 13 Milkway POPLON. Najważniejszym walorem – szczególnie dla hodowców bydła – są parametry cennej paszy objętościowej otrzymywanej z zakiszonych roślin.

Co możesz zyskać – poznaj wyniki analizy sianokiszonki

Połączenie bogatej w cukry życicy wielokwiatowej z roślinami motylkowatymi (koniczyna i wyka) pozwala na otrzymanie jakościowej kiszonki na cele paszowe. Poniżej przedstawiamy wyniki przykładowej analizy kiszonki.

Mieszanka: B&G-13 Milkway POPLON
Stanowisko: gleba mineralna (klasa bonitacyjna IV)
Roślina poprzedzająca: pszenżyto
Termin siewu: lipiec
Temin zbioru: wrzesień
Metoda konserwacji: pryzma

 Badany parametr  W próbce paszy  W suchej masie
 Sucha masa (%) 22,90 100,00
 Wilgotność (%) 77,10 0,00
 Białko ogólne (%) 6,18 27,08
 Tłuszcz  (%) 1,05 4,58
 Popiół (%) 3,05 13,37
 Włókno (%) 6,61 28,90

 

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!