26 marca 2024

Trawa już w 6⁰C ! Czy to naprawdę możliwe?

O powodzeniu wiosennych siewów i podsiewów decyduje nie tylko prawidłowa agrotechnika, przygotowanie gleby, technologia i sposób umieszczenia nasion w glebie. Czynnikiem decydującym w znacznej mierze jest także pogoda, a głównie wilgotność gleby i temperatura. Najwyższa wilgotność gleby występuje przeważnie bardzo wczesną wiosną tuż po roztopach. Niestety w tym okresie panują jeszcze dość niskie temperatury, uniemożliwiające kiełkowanie większości mieszanek. A co, gdyby udało się zasiać takie trawy, które wykiełkują już w 6⁰C i pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną wilgoć? 

Innowacyjne mieszanki Barenbrug

Dzięki długoletniej pracy hodowlanej specjaliści Barenbrug’a uzyskali innowacyjne mieszanki życic, które zaczynają kiełkować już w 6⁰C. To milowy krok w uprawie traw na paszę,  pozwalający wykonać siew lub podsiew w optymalnym, pod względem dostępu wilgoci, terminie. Wczesne kiełkowanie pozwala młodym siewkom wytworzyć głębszy system korzeniowy co ma olbrzymi wpływ na wzrost traw w okresie niedoborów wody. Wcześniejsze kiełkowanie oznacza również wcześniejsze zbiory, co pozwala przy odpowiednich warunkach pogodowych uzyskać jeden pokos więcej. Wykorzystanie do podsiewu mieszanek B&G-1 Milkway Sprint i B&G-2 Milkway Tetra zawierających odmiany kiełkujące już w 6⁰C zwiększa powodzenie całego zabiegu. Jeżeli przeprowadzimy podsiew wcześnie, zanim obecna w użytku trawa rozpocznie normalny wzrost wegetacyjny, będzie ona w naturalny sposób mniej konkurencyjna dla wschodzących siewek. Gdy stara ruń nie rozpocznie wzrostu to podsiane rośliny wciąż będą miały dobry dostęp do światła, wilgoci
i składników odżywczych.

 

Krótkotrwałe mieszanki o rekordowych plonach

Mieszanki B&G-1 Milkway Sprint i B&G-2 Milkway Tetra pozwalają w krótkim okresie uzyskać rekordowe plony zielonki. Jest to przydatne szczególnie w gospodarstwach, w których na skutek zeszłorocznej suszy brakuje pasz objętościowych i należy jak najwcześniej zebrać masę zieloną do zakiszenia. Dzięki temu, że mieszanki te kiełkują już w 6⁰C pozwalają na wcześniejszy siew, a w efekcie wcześniejszy zbiór. Właśnie ten wcześniejszy zbiór może decydować o efektywności ekonomicznej naszej pracy. Dlatego stosowanie najlepszej jakości mieszanek nasion traw pozwala uzyskać najlepsze plony mimo niekorzystnych warunków pogodowych.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!