Trawa już w 6⁰C ! Czy to naprawdę możliwe?

O powodzeniu wiosennych siewów i podsiewów decyduje nie tylko prawidłowa agrotechnika, przygotowanie gleby, technologia i sposób umieszczenia nasion w glebie. Czynnikiem decydującym w znacznej mierze jest także pogoda, a głównie wilgotność gleby i temperatura. Najwyższa wilgotność gleby występuje przeważnie bardzo wczesną wiosną tuż po roztopach. Niestety w tym okresie panują jeszcze dość niskie temperatury, uniemożliwiające kiełkowanie większości mieszanek. A co, gdyby udało się zasiać takie trawy, które wykiełkują już w 6⁰C i pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną wilgoć?

Innowacyjne mieszanki Barenbrug

Dzięki długoletniej pracy hodowlanej specjaliści Barenbrug’a uzyskali innowacyjne mieszanki życic, które zaczynają kiełkować już w 6⁰C. To milowy krok w uprawie traw na paszę,  pozwalający wykonać siew lub podsiew w optymalnym, pod względem dostępu wilgoci, terminie. Wczesne kiełkowanie pozwala młodym siewkom wytworzyć głębszy system korzeniowy co ma olbrzymi wpływ na wzrost traw w okresie niedoborów wody. Wcześniejsze kiełkowanie oznacza również wcześniejsze zbiory, co pozwala przy odpowiednich warunkach pogodowych uzyskać jeden pokos więcej. Wykorzystanie do podsiewu mieszanek B&G-1 Milkway Sprint i B&G-1 Milkway Tetra zawierających odmiany kiełkujące już w 6⁰C zwiększa powodzenie całego zabiegu. Jeżeli przeprowadzimy podsiew wcześnie, zanim obecna w użytku trawa rozpocznie normalny wzrost wegetacyjny, będzie ona w naturalny sposób mniej konkurencyjna dla wschodzących siewek. Gdy stara ruń nie rozpocznie wzrostu to podsiane rośliny wciąż będą miały dobry dostęp do światła, wilgoci i składników odżywczych.

Krótkotrwałe mieszanki o rekordowych plonach

Mieszanki B&G-1 Milkway Sprint i B&G-1 Milkway Tetra pozwalają w krótkim okresie uzyskać rekordowe plony zielonki. Jest to przydatne szczególnie w gospodarstwach, w których na skutek zeszłorocznej suszy brakuje pasz objętościowych i należy jak najwcześniej zebrać masę zieloną do zakiszenia. Dzięki temu, że mieszanki te kiełkują już w 6⁰C pozwalają na wcześniejszy siew, a w efekcie wcześniejszy zbiór. Właśnie ten wcześniejszy zbiór może decydować o efektywności ekonomicznej naszej pracy. Dlatego stosowanie najlepszej jakości mieszanek nasion traw pozwala uzyskać najlepsze plony mimo niekorzystnych warunków pogodowych.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu