29 czerwca 2022

Wysokość koszenia nabiera znaczenia!

Czy zastanawialiście się jak wpływa wysokość koszenia na ruń waszej łąki? Na jaką wysokość ustawić kosiarkę podchodząc do kolejnego pokosu?

Zbyt niskie koszenie – niekorzystne skutki

Okazuje się, że w wielu gospodarstwach łąki koszone są na bardzo niską wysokość. Oto najczęściej obserwowane efekty takiego podejścia:

– wydłużony czas regeneracji roślin

– powolny odrost

– obniżenie odporności na stres pogodowy i choroby

– spadek wydajności runi

– obumieranie roślin i przerzedzanie łąk.

Jaka zatem jest optymalna wysokość koszenia?

Dla łąk optymalna wysokość koszenia to 6-7cm. Ten przedział pozwala na dość szybkie odbicie roślin po skoszeniu. Trawy nie muszą wówczas „tracić energii” na odbudowę zbyt mocno zredukowanych pędów, dlatego łatwiej odbudują plon i rozpoczną kolejny odrost.  W przypadku lucerny i mieszanek z dużym udziałem roślin motylkowatych optymalny zakres wysokości koszenia to 7-9 cm, czyli nieco wyżej niż zalecenia dla użytków trawiastych.

Zdziwili się pewnie wszyscy, którzy wykaszają swoje łąki i lucerniki do przysłowiowego „zera”.

Prawidłowa wysokość koszenia traw

Prawidłowa wysokość koszenia traw

 

Lucernę kosimy wyżej niż trawy

Lucernę kosimy wyżej niż trawy

Wyżej przy ostatnim pokosie

Każdego roku w końcówce sezonu wegetacyjnego, rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku. Aby poprawić zimowanie i wiosenną regenerację, należy pamiętać o nieco wyższym skoszeniu ostatniego pokosu. Zarówno dla łąk jak i lucerny, wysokość koszenia w okresie jesiennym powinna być większa o 2-3 cm w stosunku do wcześniejszych pokosów. Trawy jesienią kosimy na min. 8 cm, natomiast lucerniki na min. 10cm.

Nisko przed podsiewem

Jednym z momentów kiedy warto z kolei opuścić maksymalnie elementy tnące w swoich kosiarkach jest pokos przed planowanym podsiewem łąki. Jeśli planujecie zagęścić ruń szlachetnymi trawami (BG-2 Milkway Tetra, BG-4  Milkway Universal), to wskazane będzie maksymalne osłabienie przerzedzonej darni przed wykonaniem podsiewu. Nisko skoszone trawy będą wolno odrastać co pozwoli na łatwiejszy rozwój nowych roślin.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!