Gospodarstwo Państwa Grażyny i Daniela Schmidtko

Podsiew

Sezon 2018 nie był łaskawy z powodu dużych deficytów wody dla użytków zielonych również w gospdarstwie Pani Grażyny i Pana Daniela. Łąki nie plonowały zgodnie z oczekiwaniami.

Dlatego też nasi hodowcy zdecydowali się na wykonanie jesiennego podsiewu traw. Zabieg wykonano na trwałym użytku zielonym przy użyciu specjalistycznego siewnika firmy APV, z wykorzystaniem mieszanki dedykowanej na podsiew jesienny – BG 7 Milkway Water. Mieszanka ta jest oparta w głównej mierze na kostrzewie trzcinowej miękkolistnej, należącej do traw o bardzo głębokim systemie korzeniowym.

Aby uzupełnić braki sianokiszonki, gospodarze zdecydowali się na zasiew mieszanki BG-13 Milkway Poplon, w której skład wchodzą: życica wielokwiatowa, wyka ozima oraz koniczyna inkarnatka. Mieszanka ta była zasiana po zbiorze rzepaku. Jesienią wykonano pokos pielęgnacyjny.

Wiosna roku 2019 okazała się rownież bardzo uboga w wodę. Dlatego też pierwszy pokos na trwałych użytkach zielonych był przesunięty o około 2 tygodnie. Jednak mimo zaistniałej sytuacji, mieszanka BG-13 Milkway poplon poradziła sobie znakomicie.

Mieszanka została skoszona 4 maja, po przesuszeniu uzyskano bardzo wartościowy materiał wykorzystywany w żywieniu bydła. Nasi hodowcy pozostawili mieszankę na stanowisku do wykorzystywania cały sezon. Życica wielokwiatowa zawarta w mieszance bardzo dobrze zareagowała na majowe opady deszczu, dzięki którym szybko odbiła i po trzech tygodniach od pierwszego pokosu, Państwo Schmidtko będą zbierać kolejny pokos.

Uczestnicy Programu

Nie zwlekaj

Zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodarstwie już dziś!