Znaczenie żywienia witaminowo-mineralnego
Zbilansowanie dawki pokarmowej pod kątem witaminowo-mineralnym jest równie ważne jak dostarczenie odpowiedniej ilości energii i białka. Czasami dobre rezultaty daje już odpowiednie zbilansowanie poszczególnych minerałów. W innych przypadkach pomocne może być uzupełnienie dawki o mieszankę witaminowo-mineralną. W De Heus działa program żywienia witaminowo- mineralnego „Bestermine szyte na miarę”, który pozwala dobrać składniki do indywidualnych potrzeb zwierząt i osiągnąć doskonałe wyniki dzięki podniesieniu efektywności produkcji.
Każda hodowla jest wyjątkowa i wymaga specjalistycznego podejścia, które zapewni dobrostan zwierząt. Hodowcy muszą zadbać o wiele szczegółów, m.in. o warunki klimatyczne, genetykę czy zarządzanie. Oprócz troski o dobro zwierząt liczą się także cele biznesowe – zwiększenia wydajności i opłacalności produkcji. Sposobem na ich osiągnięcie jest prawidłowo zbilansowana dawka żywieniowa.
Podstawą bilansowania mieszanki jest analiza pasz objętościowych. Zawartości makro- i mikroelementów mogą różnić się w zależności od regionu, zasobności mineralnej gleby czy nawożenia. Cennym źródłem wiedzy jest również analiza krwi, moczu oraz wywiad na temat ogólnego statusu zdrowotnego zwierzęcia i problemów w stadzie. Te dane pozwalają ustalić niedobory makro- i mikroelementów w dawce oraz precyzyjnie uzupełnić brakujące pierwiastki i witaminy na podstawie zalecanych norm.
Należy pamiętać o antagonizmach, które występują pomiędzy niektórymi minerałami. Żelazo (Fe), które w dużej ilości występuje w kiszonkach, negatywnie wpływa na przyswajanie wit. D, E, B12, z Co, P, Ca czy Zn. Dlatego szczególnie ważne jest kontrolowanie stężenia tego minerału w dawce pokarmowej. W tym przypadku niepotrzebna jest dodatkowa suplementacja w mieszance witaminowo-mineralnej. Podobna reakcja występuje w przypadku selenu (Se) i kobaltu (Co).
Stosowanie mieszanek pozwala wzbogacać dawkę o dodatki funkcyjne, tj. drożdże, preparaty buforujące, sorbenty mikotoksyn, beta-karoten. Połączenie mieszanki i dodatków funkcyjnych daje kompleksowy produkt. Pozwala on zmniejszyć ryzyko błędów przy załadunku do wozu paszowego oraz oszczędzić czas.
Po otrzymaniu nazwy i niepowtarzalnego kodu, tak skomponowana mieszanka mineralna trafia do produkcji. W przypadku jakichkolwiek zmian w paszach objętościowych, komponentach dawki czy przy potrzebie wprowadzenia dodatku funkcyjnego procedura tworzenia mieszanki rozpoczyna się od nowa.
Z programu „Bestermine szyte na miarę” z powodzeniem korzysta już ponad siedemdziesiąt ferm w Polsce o wielkości od 100 do 1200 krów. Mieszanki witaminowo-mineralne Bestermine:
- poprawiły wyniki rozrodu,
- skróciły okres międzywycieleniowy do mniej niż 400 dni,
- obniżyły poziom komórek somatycznych,
- poprawiły status zdrowotny racic.
Poprawa tych elementów bezpośrednio wpływa na poziom produkcji mleka, wzrost rentowności gospodarstwa oraz jego szybszy rozwój. Rozwiązanie „Bestermine szyte na miarę” sprawdza się również w żywieniu mineralnym opasów.
Opracowanie norm zapotrzebowania na minerały i witaminy dla poszczególnych kategorii wagowych bydła pozwoliło przygotować skuteczne systemy dla ferm intensywnego opasu.
Ponad 40 doradców żywieniowych De Heus w całej Polsce czuwa nad programem „Bestermine szyte na miarę”. Ma to na celu umożliwienie każdemu z hodowców w kraju zapoznanie się z zaletami rozwiązania.